Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вицепремиерът пред депутатите: До края на годината ще изпълним критерия за ценова стабилност

27 юни 2024, 10:29 часа

На своето редовно заседание депутатите приеха на изслушване вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова по темите с изпълнението на бюджета за тази година, както и напредъка на страната ни по приемането на еврото.

Реклама

По време на изслушването си в парламента Людмила Петкова заяви, че служебният кабинет продължава работата по процеса за влизане на България в еврозоната. Тя отбеляза, че според докалда на ЕЦБ излязал вчера става ясно, че страната ни не покрива само един критерии – инфлация. "До края на годината ще бъде изпълнен критерият за ценова стабилност. След изпълнението му страната ни ще поиска нов доклад, на база на който да бъде взето решение за евентуална дата за влизане на България в еврозоната", заяви още Петкова.

"След като бъдат изготвени конвергетните докади ЕК и изпраща на Съвета предложение, което след становище се пристъпва към обсъждане на решение от всички държави на ЕС – това е решение за отмяна на дерогация", обясни още служебният финансов министър.

Още: Шефът на Еврогрупата: Приветствам напредъка на България, върви успешно към еврозоната

По време на изслушването се стигна до спор кой е виновен за забавянето на приемането на еврото, докато от "Възраждане" изразиха задоволство от критиките от партньорите ни. От проруската формация влязоха и в остър спор с ДПС за това към коя валута да се ползва в България, а депутатът Йордан Цонев се обърна към "Възраждане" с думите, че повече "няма да сме закотвени с рублата".

Снимка: БГНЕС

"България е най-напредналата от всички шест разглеждани държави по пътя си за въвеждане на еврото и е постигнала значителен напредък в изпълнение на критериите за конвергенция", каза още Петкова.

Припомняме, че вчера стана ясно, че България не покрива един от критериите за членство в еврозоната - този за ценова стабилност. Това се посочва в редовните конвергентни доклади на Европейската комисия (ЕК) и на Европейската централна банка (ЕЦБ), а тези доклади се изготвят на всеки две години и оценяват готовността на страните членки извън еврозоната да станат част от нея. Новината всъщност бе очаквана, а с докладите само се официализира това, което всички знаят - че датата 1 януари 2025 г. е неизпълнима за страната ни.

Още: Кабинетът внася проекта на Закон за въвеждане на еврото, ето какво включва

По-неочаквано е, че оценките на двете институции за инфлацията са различни. Според ЕК инфлацията в страната за 12-те месеца до май е 5.1% и е с точно един процентен пункт над референтната стойност от 4.1%. ЕЦБ обаче изчислява референтната стойност за инфлацията на 3.3% или 1.8 пр. пункта над тази на България. Разликата идва от преценката на двете институции кои са трите страни от ЕС, които се представят най-добре по отношение на ценовата си стабилност.

Вчера на брифинг вицепремиерът Петкова обясни, че началото на 2026 година ще е по-подходящ момент за влизане в страната на еврозоната, за да има достатъчно време бизнесът, институциите и гражданите да се подготвят, след като страната ни изпълни всички критерии и това бъде установено с нови, извънредни доклади.

По-рано днес пък пред БНТ управителят на Българската народна банка Димитър Радев призна, че влизането в еврозоната е политическо решение, а такова у нас липсва.

Още: Официално: Изпълнили сме 3 от 4 критерия за еврозоната. Какво следва?

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес