Официалната страница за приемане на еврото в България - https://еврото.бг и https://evroto.bg, e с обновени рубрики „За гражданите“ и „За бизнеса“, съобщиха от Министерството на финансите (МФ). Целта на двете секции е да дадат отговор на някои от най-важните въпроси, свързани с всички аспекти и обстоятелства от процеса по присъединяване на страната ни към еврозоната. В двете секции има общи въпроси и отговори, които са събрани в „Какво трябва да знам?“.
ОЩЕ: БНБ показа как ще изглежда българската страна на евромонетите от догодина (СНИМКИ)
Какво можем да намерим на сайта?
Формата „Въпроси и отговори“ е избрана, защото предоставя възможност за актуална, кратка и разбираема информация.
Освен това всеки потребител може да се информира по темите, които го касаят или за които търси отговор в момента.
Намерили са място и питания, които изясняват ключовите стъпки по пътя към еврозоната, като: какво е конвергентен доклад; кога ще въведем еврото; кой ще е официалният валутен курс и много други. Информацията е подбрана на база проучвания и задавани въпроси от гражданите и бизнеса.
ОЩЕ: След еврото: БНБ търси кой да претопи близо 8 милиона тона монети на българските левове
Рубриката „За гражданите“ съдържа обобщени по теми отговори на въпросите за цените, превалутирането, кредитите и депозитите, заплатите и пенсиите, а така също и за договорите, които сме сключили. Тук всеки може да се ориентира каква ще му е заплатата в евро, как и къде да подаде сигнал при съмнение за нередност.
Представителите на бизнеса могат да получат информация за промените, които ще настъпят след въвеждането на единната европейска валута, за това как ще се извършва счетоводното отчитане, как трябва да се настроят касовите апарати, как ще се изчислява стойността на активите и пасивите, какви са правилата за двойното изписване на цените и в кои случаи се допускат изключения.
ОЩЕ: Близо 1 милиард български евромонети ще заменят стотинките и левовете (СНИМКИ)
Новият дизайн на рубриките „За гражданите“ и „За бизнеса“ осигурява максимално достъпно и лесно потребителите да се ориентират в информацията и да се спрат на темите, които ги интересуват.
Информационният сайт за въвеждане на еврото в България стартира през март миналата година.