Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стоян Панчев: България в еврозоната от 2026 г. - нещо средно между гръцки и хърватски сценарий

20 февруари 2025, 11:34 часа • 539 прочитания

Влизането на България в еврозоната от януари 2026 г. ще е нещо средно между гръцки и хърватски сценарии. Във фиска ще видим реалния проблем и как расте през следващите години, предупреди макроикономистът Стоян Панчев по БНР. "Ще изглежда, че влизането в еврозоната е довело до разпад на системата, допълнено от това, че няма да има валутен борд, които дисциплинира българските политици, и скок на цените, както стана в Хърватия", допълни той. Според него преди дни, при обсъждането за проектобюджета за 2025 г., е изпусната добра възможност, "да разберем истинския размер на дефицита".

Проблемът е в приходите

Увеличението на разходите е подобно на това в бюджета за 2024 г. – 20 млрд. лв., сега е 18 млрд. лв., за което има политически консенсус, отбеляза той.

Още: "Няма трусове в коалицията": Гуцанов прогнозира от къде ще дойдат парите за пенсионерите

"Проблемът за мен са приходите – механично писане на приходи за 3% дефицит, буквално то е аритметично. Приходите в проекта, бих казал е трудно, невъзможно да бъдат реализирани. Теменужка Петкова и другите говориха за начислена основа и разбрахме, че има 4 млрд. лв. неразплатени и ако бъдат осчетоводени в дефицита за 2024 г., той ще бъде 4 – 5%. Според мен в ЕК са наясно с проблема, а тук се опитваме да излъжем себе си, но в Европа това е ясно, че е проблем", коментира Панчев.

Трудно ще ни приемат в еврозоната

Снимка iStock

Той смята, че ако България получи положителен отговор на нов конвергентен доклад, няма да стъпва нито на реалния дефицит, нито на финансова стабилност:

"Струва ми се трудно да ни приемат в еврозоната, на ниво геополитика се случват промени, но като цяло може да се окаже, че новата хипотеза ни прави още по-малко привлекателни като членове на еврозоната. Не виждам причина да има изключения. Ясно е, че правилата са направени с цел. Представете си, България влиза с проблеми във фиска и с ценовата стабилност, и ще се окаже, че резултатите ще са много по-лоши, отколкото биха могли да бъдат от това, да се влезе с изпълнени критерии."

Още: Борисов: Правителството трябва да си изкара мандата, но след 1 януари догодина спираме да бъдем сговорчиви

Редакция на бюджета

Панчев посочи, че е задължително да има редакция на проектобюджета и предупреди, че промяната на границата за регистрация по ДДС ще създаде огромни проблеми на множество нови фирми.

"Когато има такъв голям дефицит, неговата консолидация не може да се случи в една година. Трябва цял мандат. Когато затваряш дефицита за година, ще има икономически проблеми, които биха могли да бъдат разстлани във времето и да не се усетят за определени групи", коментира Панчев.

Бойкотът на магазините няма да има ефект 

Снимка БГНЕС

Още: Владислав Горанов каза какво ще трябва да се ореже в бюджета, за да има пари за пенсии

Той посочи, че е бойкотът на веригите няма да има ефект, защото не е сигурен каква му е целта:

"Не може да доведе до спад на цените, вероятно се иска форма на политическо действие за овладяването на цените, но не е ясно какво е това политическо действие. По данни на НАП има спад в оборотите на големите вериги. Но на цените влияят всички участници на пазара, истинският ефект върху цените не би трябвало да е променен.

В крайна сметка цената не се сформира само от големите вериги, това търсене не изчезнало, а е преразпределено при другите играчи."

Още: Бюджетът е лош, няма да го подкрепим: Говори Ивайло Мирчев

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес