Европейската централна банка взе решение за повишаване на лихвените проценти за първи път от 11 години насам в опит да овладее рекордната инфлация. Това ще има пряко отношение към цената на държавния дълг, което може да се окаже проблем за някои страни членки на Европейския съюз.
Още: Еврото остава близо до невиждани от години стойности спрямо долара
Още: Депутатите засега закърпиха положението до приемането на бюджета за 2025 г.
Именно поради това ЕЦБ одобри вчера и създаването на Инструмент за защита на трансмисионния механизъм (TPI), който би следвало да подкрепи страните с висок дълг от пазарната динамика в резултат на затягането на паричната политика.
Програмата представлява механизъм за изкупуване на еврооблигации в страни, в които се наблюдава влошаване в условията на финансиране, стига това да не е оправдано от „специфичните за държавата фундаменти”.
Седем страни в ЕС имат държавен дълг, който надхвърля 100% от размера на брутният им вътрешен продукт, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.
Още: Франция е заплашена от ново понижение на кредитния рейтинг
Още: На комисия: Не мина предложението на БСП за нулево ДДС на хляба
Общият дълг на ЕС възлиза на 88.1% от БВП към края на първото тримесечие на тази година. Делът намалява спрямо равнището от същия период на миналата година (92.3%) . Конкретно дългът на страните от еврозоната е 95.6% от БВП, като отчита понижение от 4.4 процентни пункта на годишна база.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рисковете за финансовата стабилност и ПВУ: Финансовият министър каза, че вината не е в бюджета
Още: Ресорната комисия в парламента отказа да разгледа бюджета за 2025 г.
Понижението като дял от БВП обаче се дължи на възстановяването на растежа на европейските икономики след COVID пандемията. В абсолютно отношение дългът продължава да нараства, като към края на първото тримесечие на тази година достига 12.9 трилиона евро. Страните от еврозоната са отговорни за 11.97 трилиона от общия дълг на ЕС. За сравнение, преди година общият държавен дълг бе 12.4 трилиона евро, от които 11.4 трилиона евро на сметката на еврозоната.
Седем държави в ЕС имат дълг, който надхвърля 100% от размера на националния им БВП, сочат данните към края на първото тримесечие на тази година.
Италия е изправена пред дългова криза за 2.5 трилиона евро
Още: Водещи американски банки напускат програмата на ООН за въглеродна неутралност
Още: Георги Ганев: По-добре да има нов бюджет, НС да отхвърли този
Това са Гърция (189.3% от БВП), Италия (152.6%), Португалия (127%), Испания (117.7%), Франция (114.4%), Белгия (107.95) и Кипър (104.9%). Всички те са членки на еврозоната.
Най-близко до границата от 100% са Австрия (84.1%), Унгария (77.4%), Хърватия (77.3%), Словения (75.1%). О тези държави само Унгария и Хърватия не са част от еврозоната, като при Хърватия това скоро ще се промени, след като страната ще приеме еврото от 1 януари догодина. Германия, която е най-голямата европейска икономика, има държавен дълг в размер на 68.2% от БВП на страната.
На дъното по най-нисък дълг спрямо БВП се намират Естония (17.6%), Люксембург (22.3%) и България (22.9%).
Още: Какво е БВП и как се изчислява?