Русия може да се съгласи част от замразените ѝ в западните държави активи на стойност 300 млрд. долара да се използват за възстановяване на Украйна, но ще настоява друга част от парите да бъдат похарчени за окупираните територии, контролирани в момента от Москва. Става въпрос за Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област на Украйна, които Русия не е завзела напълно, но анексира с фалшиви референдуми през есента на 2022 г. Новината съобщи Reuters, позовавайки се на три източника.
Още: Русия отвръща на Запада за активите си с нов законопроект
Замразените активи и може ли да има пробив
След като диктаторът Владимир Путин нахлу в Украйна през февруари 2022 г., САЩ и техните съюзници забраниха трансакциите с Руската централна банка и финансовото министерство, блокирайки суверенни руски активи на стойност 300-350 млрд. долара. Става дума за предимно европейски, американски и британски държавни облигации, повечето от които се държат в белгийския депозитар за ценни книжа Euroclear.
Украйна вече се възползва от този ход - не директно от активите, но от печалбите, генерирани от тях. Г-7 се съгласи да отпусне голям заем за 50 милиарда долара, обезпечен с приходите от авоарите: САЩ отпуснаха 20 млрд. долара заем за Украйна, обезпечен с печалби от руски активи.
Снимка: iStock
Русия и САЩ проведоха дискусии относно двустранното сътрудничество и изхода от войната в Украйна тази седмица в саудитската столица Рияд. Макар разговорите да са на много ранен етап, една от идеите, които се лансират в Москва, е, че Русия може да предложи използването на голяма част от замразените резерви за възстановяване на Украйна като част от евентуално мирно споразумение. От Кремъл отказват коментар.
Преди година Световната банка изчисли, че възстановяването на Украйна ще струва поне 486 млрд. долара.
През 2023 г. Г-7 заяви, че руските суверенни фондове ще останат замразени, докато Русия не плати за щетите, които нанесе в Украйна.
Още: Путин заобикалял санкциите през АЕЦ "Аккую": САЩ блокират руски милиарди, но Ердоган е пречка
Руската публична позиция
Управителят на Руската централна банка Елвира Набиулина каза в четвъртък, че банката не участва в никакви преговори за отмяна на санкциите или размразяване на руските резерви.
По-рано Русия заявяваше, че плановете за използване на средствата в Украйна са равносилни на грабеж.
Европа е проблем пред САЩ
Водещият анализатор на „Ренесанс Капитал“ Олег Кузмин е цитиран да казва, че различията между САЩ и Европа, която контролира по-голямата част от активите, ще усложнят размразяването. „Това би изисквало европейската страна да подкрепи изцяло сегашната позиция на САЩ, насочена към диалог с Русия“, казва той.
Снимка: iStock/Guliver
Още: Орбан е отстъпил: ЕС ще успее да удължи санкциите срещу Русия и да запази замразените активи
Един от източниците, запознат с дискусиите в Москва, заявява пред Reuters, че Русия би могла да приеме до две трети от резервите да отидат за възстановяването на Украйна в рамките на мирно споразумение, при условие че има гаранции за отчетност. Останалата част би могла да отиде за контролираните от Русия територии в Източна Украйна, които сега Москва смята за част от своите земи.
Друг източник, запознат с дискусиите, посочва, че Москва би се съгласила парите да бъдат използвани за възстановяване на Украйна, но че е твърде рано да се каже какво би било евентуалното разпределение. Важно е да се обсъди кои компании ще получат бъдещите договори за възстановяване.
Още: ЕС прати на Украйна първи транш от големия заем, обезпечен със замразените руски активи
Друг източник, близък до Кремъл, който не е участвал пряко в дискусиите, посочва, че Русия все пак ще поиска отмяна на замразяването на активите като част от постепенно облекчаване на санкциите.
Европейците не искат да конфискуват замразените руски активи, защото това е много сложен правен казус, а може да подкопае и еврото като резервна валута. Русия е заплашвала с действия, ако се стигне до подобен ход.
Около 159 млрд. евро от активите са управлявани от Euroclear Bank към началото на миналата година.
Още: Украйна вече получи 1 млрд. долара от САЩ, обезпечени с приходи от руски активи