Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Росица Велкова отрече политически фойерверк: Не сме фалирали, но може да фалираме

16 март 2023, 08:26 часа • 7181 прочитания

Не целим да изпращаме послания към политическите партии. Така служебният финансов министър Росица Велкова-Желева отговори на директен въпрос дали с изтеклия вчера подписан от нея проект се предупреждават партиите или има директно предупреждение за скорошна бюджетна и дългова криза.

Още: ЕЦБ няма да бърза с ново намаляване на лихвите

Още: ББР за пръв път ще предлага лизинг на земеделска земя

Замразяване на заплати и пенсии, спиране на еврофондове: Това ли вижда управлението на Радев като рискове?

Велкова се оправда, че сега било "по план" да се готви и изпрати тригодишна финансова прогноза на Брюксел. А за проекта, който тя е подписала, обясни – представени са два сценария. Първият – ако продължим както досега, следващите 3 години ще трупаме бюджетен дефицит 6-7%. "Тогава ще настъпят тези черни сценарии, които излязоха извън контекста на доклада", заяви служебният финансов министър, като добави, че това е дискутирано с редица партньори – икономически и социални, преди проектът за решение бъде разписан.

Няма риск от фалит, няма риск МВФ да дойде до една седмица да теглим заем, няма риск за валутния борд, увери бързо Велкова, като съобщи, че съвсем скоро имаме голямо плащане на дълг и ще го покрием. След това щяло да има 10 милиарда лева фискален резерв – със сегашната политика обаче през септември 2023 година щяло да има затруднения за България да тегли заем от международните пазари. Но веднага добави, че ако следваме политика на 3% бюджетен дефицит, ще е сигурно, че няма да имаме проблеми.

Още: Замразяване на депозитите: Слухове в Русия

Още: НОИ с последни данни за средния осигурителен доход

Асен Василев: Тези, които ви плашат с фалит на държавата, се опитват да ви откраднат парите

Ако ни отхвърлят предложенията, вариантите са два – или се намаляват разходи, или се увеличава дефицитът, подчерта тя. Какво обаче ще влезе в словосъчетанието "намаляване на разходи" е съвсем отделен въпрос.

На въпроса за събирането на ДДС, Велкова отговори на БНТ, че не можело да се твърди, че събираемостта е ниска - когато почнало "ритмичното събиране", имало събрани 500 млн. лв. повече за януари-февруари тази година спрямо същия период на миналата година. В началото на годината обаче имало стандартни процедури с ДДС, с възстановяване. Велкова отрече, че има ДДС чадър за определени фирми - касово през януари 2023 година е събрано толкова, колкото през януари 2022 година.

Финансовият министър обясни какво предлага – мерки за около 6 милиарда лева, което беше изговорено още вчера: За да има пари за пенсии и държавни заплати: Ще има промени по данъците

Още: Близо 120 хиляди млади българи са затънали в дългове

Още: Рязка промяна с еврото, курсът спрямо долара е невиждан от години

Велкова обясни, че "предполагаме, че на места са се генерирали свръхпечалби" - за сектор "горива" това вече беше урегулирано, обаче имало и други сектори, като държавите-членки на ЕС прилагали такава политика за "солидарен еднократен данък" по сфери, според спецификата на местната икономика. "Бюджетът представлява баланс", заключи тя.

За влизането в еврозоната, служебният финансов министър обясни, че се следи внимателно инфлацията и в момента, в който ситуацията в България стане такава, каквато в Хърватия, ще подадем конвергентен доклад. Съответно, да влизаме в еврозоната преди втората половина на 2024 година не изглежда постижимо.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес