Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Повиши ли еврото цените в Хърватия и какво се очаква у нас: Анализ

17 януари 2025, 10:48 часа • 697 прочитания

Две години след официалното приемане на еврото в страната, Хърватия продължава да има проблеми с ръста на цените на дребно. Това се посочва в анализ на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП). Преди въвеждането на еврото в Хърватия, цените там средно са по-високи от България, а след приемането на еврото тази разлика не само се запазва, но цените в Хърватия започват да растат по-бързо от тези в България, се казва още в него.

Резки покачвания на цените

В първите дни след въвеждането на еврото през януари 2023 г. гражданите в Хърватия се сблъскват с резки покачвания на цените. Проверки на контролните органи установяват поскъпване само за дни на пилешкото, пуешкото и пушеното печено месо, вода, сок и яйца с над 10%, както и увеличение на цените на хляба до 30% и поскъпване на фризьорските и козметичните услуги в някои случаи до 50%, разкрива анализа.

Още: Отиващият си финансов министър обяви близо ли сме до приемане на еврото

Инфлационните ефекти от еврото започват да се усещат в Хърватия няколко месеца преди официалното му въвеждане, като търговците са започнали да сменят цените предварително.

Сравнителният анализ с аналогични ценови промени в ЕС еврозоната потвърждава, че инфлационният бум в Хърватия още през 2022 г. е идвал в голяма степен именно от еврото.

Преди въвеждането на еврото в Хърватия цените там средно са по-високи от България. След приемането на еврото тази разлика не само се запазва, но цените в Хърватия започват да растат по-бързо от цените в България, показва доклада.

Още: Кога България ще приеме еврото: Прогноза от ОИСР

Еврото се отразява също и върху подиндексите за инфлация, свързани поотделно със стоките, услугите и т.нар. базисна инфлация. Еврото е оказало дълбоко структурно напрежение върху цените в Хърватия.

След фактическото въвеждане на еврото в Хърватия групата на услугите започва да поскъпва повече от средния ценови индекс. Инфлацията при услугите запазва най-високите темпове и до днес.

Стоките и услугите с най-силно годишно поскъпване постепенно "превземат” общия инфлационен индекс, достигайки рекордните относителни тегла през първите 2 месеца след фактическото влизане на еврото в Хърватия (въпреки наложените тогава мерки за потискане на цените).

Загуба от инфлация

При анализ на инфлацията с натрупване, използвайки два алтернативно разгледани периода, цените в Хърватия до днес са нараснали повече, отколкото цените в България – разликата достига 2.63 процентни пункта при общия инфлационен индекс, 3.52 процентни пункта при базисната инфлация, и цели 9.03 процентни пункта при услугите. Това може да бъде интерпретирано като приблизителна оценка за досегашния инфлационния „данък” (или загуба) от еврото в Хърватия.

Загубите на спестявания в случай, че България беше приела еврото по същото време като Хърватия, се оценяват между малко под 1 млрд. лева до цели 6.7 млрд. лева за периода само до август 2024 г., според анализа.

Инфлационните ефекти от еврото в България могат да надхвърлят тези в Хърватия, като се имат предвид слабостите на институциите и несъвършенствата на пазарната среда у нас, посочват авторите на анализа Георги Вулджев и Стоян Панчев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес