Венецуела се присъедини към списъка на държавите, които въвеждат ограничения върху добива на криптовалути поради огромния разход на електроенергия, предава Coin Telegraph.
Още: Причините да не печелим повече пари и кога приемаме еврото: Оценка на рейтинга
Още: Банките в България увеличават печалбите си
Министерството на електроенергията на Венецуела разкрива планове за изключване на т.нар. „ферми“ за добив на криптовалута от националната мрежа. Целта е да се регулира прекомерното потребление на енергия и да се гарантира стабилно електрозахранване на населението.
Публикация на Националната криптоасоциация на Венецуела в социалната платформа Х заявява, че крипто „копаенето“ на практика ще бъде забранено във Венецуела.
ОЩЕ: Руските енергийни компании ще преследват частните криптоминьори
Още: Ще ни вземе ли ЕС парите от спестявания: Отговор от Европейската комисия
Още: Данъчни и митничари погват търговците на едро на алкохол и цигари
Този ход идва, след като наскоро полицията в страната конфискува 2000 устройства за добив на криптовалута в град Маракай в рамките на антикорупционна инициатива.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НОИ обяви последните данни за средния осигурителен доход
Още: Рекордна цена на златото, премина психологическа граница
Снимка: iStock
Министерството подчерта необходимостта от предлагане на ефективна и надеждна електрическа услуга във цяла Венецуела чрез елиминиране на напрежението, причинено от „криптофермите“ с висока консумация на енергия. Според служителите, тези мерки са от съществено значение за стабилизиране на националното електроснабдяване, което страда от сериозни проблеми през последното десетилетие.
Още: Невероятно! Еврото завършва седмицата по уникален начин с рекорд
Още: Намеренията на ЕС за парите ни от спестявания: Идеи и рамка
Страната преживява повтарящи се прекъсвания на тока, особено от 2019 г. насам, които значително повлияха на ежедневието на жителите и цялостната икономическа дейност.
Страната преживява чести прекъсвания на тока, особено от 2019 г., които се отразяват тежко върху ежедневно на жителитте и цялостната икономическа дейност.
ОЩЕ: Китайците копаят биткойн въпреки забраните на правителството
Добива на криптовалута има големи изисквания за електроенергия. В отговор някои страним като Китай и Казахстан, въведоха строги разпоредби, а в някои райони и категорични забрани, на практика.
Снимка: iStock
Ходът на венецуелското правителство срещу добива на криптовалута е част от по-голям антикорупционен натиск, който доведе до ареста на няколко висши служители в страната.
Това обаче не е първият акт на Венецуела срещу криптосектора. През март 2023 г. енергийният доставчик на страната затвори съоръжения за криптодобив в цялата страна, като част от разследване за корупция, включващи държавната петролна компания.
ОЩЕ: Копаенето на криптовалути предизвика енергийна криза в Казахстан
Главният прокурор на Венецуела Тарек Уилям Сааб каза по това време, че правителствени служители са управлявали паралелни петролни операции с помощта на националния криптоотдел.