Народното събрание прие на второ четене бюджета за 2024 година. Това стана след три дни обсъждания в пленарната зала.
Още: България загуби първото място в ЕС по най-нисък дълг към БВП
Още: Индийските банки вече блокират плащанията за руски петрол
"За първи път от три години имаме приет бюджет предишната година, а не в годината, която трябва да се изпълнява, което ще даде възможност и на общините да планират нормално, и на бизнеса да планира нормално, а и ще даде сигурност на всички граждани как ще се развива икономиката през следващата година", заяви финансовият министър Асен Василев след последното гласуване в зала.
Председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев също взе думата, за да обясни, че това е първият бюджет, в който ще има програмно бюджетиране на капиталовата програма.
"Това е първият бюджет, в който 100% капиталовата програма и на национално, и на общинско равнище е програмен. Всички проекти са ясно изписани със срокове, суми и т.н. Това ще има огромно значение за общините, за икономиката, ако бъде изпълнено, както сме го замислили“, каза Цонев. Още: Националната детска болница вече е приоритет за държавата
Още: Обрат: Рязка промяна в курса евро-долар
Още: Заради примирието: Вдигат кредитния рейтинг на Израел
Според Цонев всички проблеми пред управлението могат да се решават само с диалог, а този бюджет го доказвал.
Какво е предвижда бюджетът?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фондът на фондовете стартира пазарни консултации за три финансови инструмента
Бюджетът за 2024 г. е разчетен при ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 3,2% догодина и 1,8% до края на тази година.
Средногодишната инфлация, която се очаква за догодина, е 4,8 на сто.
- В бюджета за следващата година са заложени:
- приходи от 77,6 млрд. лв.
- разходи от 83,8 млрд. лв
- увеличение на минималната заплата от 1 януари 2024 г. от 780 лв. на 933 лв.
- 11% ръст на пенсиите от 1 юли 2024 г. по швейцарското правило
За първи път в бюджета има и списък с конкретни инвестиционни проекти (общо над 400), които ще бъдат изпълнявани през годината. Това дава прозрачност за това накъде се насочват разходите за инвестиции на държавата. Към закона има и още един списък - за финансиране на общински инфраструктурни проекти.
Още: Министерството на финансите пласира ДЦК за 300 млн. лв.
Още: Парите в обращение нараснаха през 2024-а, но с по-бавен темп
Сред приетите по-рано в четвъртък предложения беше това да бъдат записани в пъти по-високи такси за хазарта в преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2024 г. Още: БСП опита да вкара в бюджета 2 млн. лева за реставрация на МОЧА
Предложението на властта за многократно увеличение на таксите за хазартните оператори от началото на годината беше гласувано след спорове дали мярката наистина ще доведе до очаквания от Министерството на финансите ефект за хазната.
Идеята се появи между двете четения на основния финансов закон, а целта е да се увеличат приходите в бюджета следващата година.
Беше приета и идеята на министъра на енергетиката, държавата да може да придобие вземания на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) и "Булгаргаз" от "Топлофикация София"“ с номинален размер до 1,6 млрд. лв. Това може да стане по цена, определена от независим оценител, при спазване на законодателството в областта на държавните помощи.
Родителите на ученици до четвърти клас и на записаните в осми клас ще получават еднократно 300 лв. Еднократна помощ за раждане на първо дете е 375 лв., на второ - 900, а за трето - 450 лв. Освен това родителите ще имат данъчни облекчения за отглеждането им като могат да приспадат по 6 хил. лв. на дете от годишната данъчна основа, върху която се изчислява дължимия данък за доходите на физическите лица.
За поредна година са приети и компенсации за родителите, чиито деца не са приети в общински детски градини и ясли. Бюджетните организации, настанени в сгради, които са държавна или общинска собственост, няма да плащат наем от догодина. Партийната субсидия остава 8 лева на получен глас.