Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Официално: Изпълнили сме 3 от 4 критерия за еврозоната. Какво следва?

26 юни 2024, 13:28 часа

България покрива всички критерии за членство в еврозоната, но без инфлацията - само тя остава за пълноправното ни влизане в еврогрупата. Това гласят редовните конвергентни доклади за 2024 г. на Европейската комисия и на Европейската централна банка.

Реклама

Още: Politico: България ще получи "не" от Европа за приемане на еврото

Три от четири критерия са изпълнени

Страната ни изпълнява три от четирите числови критерия за членство, а именно този за стабилност на публичните финанси (бюджетно салдо и държавен дълг), за валутния курс и за дългосрочния лихвен процент.

България не изпълнява единствено критерия за ценова стабилност, като очакванията са инфлацията да се понижи през следващите месеци, което би позволило на страната ни да изпълни и последното предизвикателство пред членството ѝ в еврозоната. Очаква се до края на годината и този критерий да бъде изпълнен, съобщиха от Министерството на финансите, цитирайки докладите.

Днес ЕК и ЕЦБ публикуваха конвергентните доклади за 2024 г., в които представят оценката си за напредъка по пътя към еврозоната, постигнат от шестте държави членки, задължени да приемат еврото: България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция.

Конвергентните доклади се публикуват на всеки две години или когато има специално искане от държава членка за оценка на готовността ѝ за присъединяване към еврозоната, какъвто беше случаят с Латвия през 2013 година.

Още: Главчев очаква до края на годината да покрием всички критерии за влизане в еврозоната

Какво не ни достига?

Според Маастрихтските критерии за влизане в еврозоната – годишната инфлация, измерена с хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), не трябва да е повече от 1,5 процентни пункта над осреднената стойност между трите страни членки с най-ниска инфлация. Към края на май нивото у нас е по-високо от необходимото.

Снимка: iStock

За април този индекс за България беше 2,5%. Според хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) годишната инфлация (спрямо същия месец на 2023 г.) е 2,7% - т.е. се е ускорила спрямо предходния месец. Общата годишна инфлация през май спадна до 2,3%, а месечната достигна отрицателната стойност от -0,2%.

Още: Инфлацията отново се ускорява през май

По-добре сме от останалите

Бюджетното салдо през 2023 г. е отрицателно - в размер на 1,9% от БВП, при дефинирано ограничение за дефицита на сектор „Държавно управление“ до 3% от БВП, а съотношението на брутния държавен дълг към БВП от 23,1% е значително под референтната стойност от 60%. По този показател сме на второ място сред страните в ЕС с най-ниска държавна задлъжнялост. Средният дългосрочен лихвен процент на България за периода март 2023 г. – април 2024 г. е 4% и също е под референтната стойност от 5,5%.

По отношение на критерия за динамиката на валутния курс - от 10 юли 2020 г. българският лев участва в механизма на обменните курсове на Европейската парична система - Валутен механизъм II (ВМ II), към който страната се присъедини, запазвайки действащия в страната паричен съвет като едностранен ангажимент с официален разменен курс от 1,95583 лева за едно евро. Няма никакво отклонение в рамките на референтния период. Страната ни е единствената от разглежданите държави, която покрива този критерий.

В докладите се отбелязва, че от шестте разглеждани държави само законодателството на България може да се счита за съвместимо с правото на ЕС при спазване на условията и тълкуванията, посочени в докладите. В контекста на пълноправното ни членство в еврозоната - България следва да продължи стъпките си към осигуряването на стабилна и предвидима бизнес среда и институционална рамка за постигането на устойчива конвергенция с държавите от еврозоната, гласят оценките.

Още: Още една стъпка към приемане на еврото: Служебният кабинет ще обсъди ключов закон

Ще искаме нов доклад

"От изложеното от ЕК и ЕЦБ в докладите може да се констатира, че България е най-напреднала от всичките шест държави по пътя си за въвеждане на еврото и е постигнала значителен напредък в изпълнението на критериите за конвергенция", обобщиха от МФ.

"Българските власти ще продължат активно да работят за изпълнението на всички критерии за членство в еврозоната, както и за подобряване на бизнес средата и институционалната рамка за постигане на устойчиво сближаване с еврозоната", обявиха от ведомството.

При покриване на всички критерии за членство, което се очаква да бъде изпълнено в края на годината, страната ни ще поиска изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка, на базата на които възможно най-скоро да се вземе решение за датата на членство на България в еврозоната, казват от финансовото министерство. Това означава, че датата 1 януари 2025 г. няма да бъде изпълнена като цел, а ще се търси влизане в еврозоната в средата на следващата година.

Припомняме, че България подаде заявление за влизане в еврозоната още през 2018 г., като първоначалният план беше страната ни да попадне в еврогрупата за две години. Впоследствие обаче срокът постоянно се променяше и до момента целта беше 1 януари 2025 г. Експерти говорят и за изместване на срока за 1 януари 2026 г.

Още: Защо икономиката ни е на дъното в Европа? Говори финансистът Румен Гълъбинов (ВИДЕО)

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес