От днес, 13 август 2024 г. при изчисляване на паричните обезщетения за безработица (ПОБ) на лица с придобит осигурителен стаж в друга държава членка на ЕС, Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Швейцария вече ще се изчисляват по нов начин, съобщиха от Националния осигурителен институт.
Още: Ето колко достигна средната пенсия през ноември
Още: Предпразничен обрат с курса на еврото спрямо долара
Вече ще се вземат предвид доходите, получавани от тях по време на последната им работа и всички доходи за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването им, независимо дали са упражнявали дейност в България или в друга държава членка на ЕС, ЕИП и Швейцария.
Промени в Кодекса за социално осигуряване
С промените в Кодекса за социално осигуряване парламентът внесе справедливост и възможност да бъдат намалени злоупотребите при отпускането на обезщетенията за безработица, както и да бъдат създадени еднакви условия за изчисляване на този вид обезщетение на всички български граждани.
Още: Депутатите спряха източването на помощи при безработица и уредиха отпуска за самотни бащи
Още: Защо 2024 г. може да е идеалното време за навлизане на криптопазара и къде да инвестираме?
Още: Като МВР: НАП ще може да претърсва, изземва и разпитва ревизираните фирми
Този нов ред за изчисляване се прилага само когато към 13 август 2024 г. ПОБ не е отпуснато, независимо от датата на прекратяване на осигуряването и от датата на подаване от лицето на заявление за отпускане на парично обезщетение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не сме сами: Бюджетът на Германия за 2025 г. вероятно ще бъде приет чак през лятото
Отпуснатите ПОБ на лица с осигурителен стаж, придобит по законодателството на държава, с която се прилагат европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност, продължават да се изплащат в определените размери и срок.
Още: Комисия в парламента слага край на "френската безработица" у нас
Още: Биткойнът продължава да чупи рекорди: 106 000 долара
Още: Владислав Горанов: Дефицитът в Бюджет 2025 може да е над 6%