Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ниска ли е вноската за пенсия: Дружествата искат драстично увеличаване

19 август 2024, 10:50 часа • 2623 прочитания

Назрял е моментът за преразглеждането на вноската към капиталовите фондове от втория стълб на пенсионното осигуряване и нейното плавно увеличаване до 10 на сто. Това заяви в интервю за БТА председателят на Управителния съвет на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) Евелина Милтенова. По думите и в момента вноската е ниска, в размер на 5 на сто, и отдавна е трябвало да се увеличи.

Още: Каримански: Критиците на еврото ползват невежеството на хората, за да ги манипулират

Още: Изпълняваме ли критерия за еврото: Финансовото министерство обяви бюджетния дефицит за 2024 г.

Преди дни Организацията за икономическо сътрудничество и развитие препоръча да се подготвят необходимите промени в частното пенсионно осигуряване с цел да се увеличат доходите за старост и гарантират адекватни пенсионни плащания.

Още: За по-висока доходност: Препоръчаха ни реформа в пенсионната система

Въвеждане на мултифондове

Експертът смята, че трябва да се усъвършенства пенсионното законодателство с въвеждане на мултифондове както за универсалните, така и за доброволните фондове. Всяка забава всъщност поставя пенсионно-осигурителните компании в неконкурентна позиция спрямо други участници на пазара, което силно засяга пряко и самите осигурени лица в България, предупреди Милтенова.

Още: Цената на златото постави нов исторически рекорд

Още: Риск от нова "Виденова зима": С петиция икономисти поискаха извънреден конвергентен доклад за еврозоната

Тя посочи още, че преходът към въвеждането на еврото за пенсионните дружества ще бъде плавен, портфейлите ще се адаптират лесно, а фондовете ще се радват на по-голяма стабилност и възможности в рамките на еврозоната.

Според нея тази положителна перспектива гарантира, че пенсионерите в България могат да очакват сигурно и благоприятно бъдеще.

Още: Идеална за пенсионери: София е лидер в класация на "Форбс"

Още: Кремъл би отбой след заплахата на Тръмп: В БРИКС не обсъждаме обща валута

Още: "Политическият ландшафт на Европа се променя": Икономист предупреди, че прозорецът за еврозоната се затваря

Частните пенсионни фондове ще могат да изследват по-широк набор от инвестиционни възможности в стабилния и развит пазар на еврозоната, което потенциално ще повиши дългосрочната възвръщаемост, отбеляза тя.

Как ще се отрази приемането на еврото?

Според Милтенова приемането на еврото в България се очаква да бъде важна и стратегическа стъпка за частните пенсионни фондове, благодарение на дългогодишните им инвестиционни стратегии в евро-деноминирани активи. Преходът ще бъде плавен, портфейлите ще се адаптират лесно, а фондовете ще се радват на по-голяма стабилност и възможности в рамките на еврозоната, подчерта тя.

Милтенова не очаква правилото за закръгляване на пенсиите от втория стълб в евро да окаже сериозно влияние върху определянето на задълженията в евро за пенсионни плащания във Фондовете, управлявани от Дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.

Тя съобщи още, че по последните статистически данни от Комисията за финансов надзор общият брой на осигурените лица в четирите вида пенсионни фондове е 5 024 480, което е нарастване с 0,47 на сто спрямо 31 декември 2023 г.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес