Ако до 10 юни депутатите не приемат нов бюджет или не удължат отново действащите текстове на съществуващия, то от 11 юни държавата ще трябва да спре да плаща и да финансира отделните си системи. Това обяви пред депутатите служебният министър на финансите Росица Велкова. По думите ѝ действието на сегашното удължаване е точно до 10 юни.
Припомняме, че вчера Комисията по бюджет и финанси в НС обяви, че най-вероятно няма да започне да гледа новия бюджет през следващата седмица, защото чака развитието по съставянето на редовно правителство.
Действието на "удължителния закон" на бюджета от миналата година се преустановя на 10 юни 2023 г. Ако парламентът не успее да гласува нов бюджет за 2023 г., то непременно трябва отново да удължи "удължителния закон" с още някакъв приемлив срок, но и да гласува таван за теглене на нов дълг от порядъка на 13-14 млрд. лв., с които да бъде покрит очертаващият се дефицит от 6.4%, каза още Велкова. В момента, без бюджет за 2023 г., държавата има право да тегли заеми единствено до размера на вноските, които има по погасяване на стар дълг - нещо, което МФ вече направи в началото на годината. Окончателно: Кабинетът одобри Бюджет 2023, ето с какви числа го внася в парламента
Финансовият министър описа изключително тревожно положение с Фискалния резерв, което е причина да се появят опасения относно изплащането на пенсии и други социални плащания. Държавата не може да разчита на средства от него за текущи разходи, защото по-голямата част от резерва е блокирана. Неприкосновени са средствата в т.нар. Сребърен фонд, а в края на миналата година депутатите гласуваха законова забрана да се харчат за други нужди и средствата по еврофондовете, които постъпват във Фискалния резерв. Още: Без бюджет може и да няма пари за заплати и пенсии: Доц. д-р Виктор Йоцов в "Отговорите" (ВИДЕО)
Към 10 май във Фискалния резерв има 8.8 млрд. лв., от които разполагаеми са само 200 млн. лв., информира финансовият министър. В началото на май във Фискалния резерв е имало 10.2 млрд. лв., но 1.8 млрд. са отишли за изплащане на пенсии.
И въпреки всичко това Велкова обяви, че повишаването на пенсиите от 1 юли ще бъде въведено, защото такъв е законът. Те трябва да скочат с 12% и това ще струва още над 1 млрд. лв. на хазната.