Федералният резерв трябва да изчака с намалението на лихвените проценти поне до края на годината, смята управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, цитирана от CNBC.
Още: Въпреки мерките на БНБ: Жилищните кредити нарастват с над 26 процента
Още: НОИ обяви кога ще се изплащат обезщетенията за майчинство
САЩ са единствената икономика от Г-20, която отчита растеж над нивата отпреди пандемията, а „стабилният“ растеж показва продължаващи рискове нагоре за инфлацията, посочват от МВФ.
„Разпознаваме важни възходящи рискове“, каза Георгиева на брифинг за пресата в четвъртък. „Като се имат предвид тези рискове, ние сме съгласни, че Фед трябва да запази лихвените проценти на текущите нива поне до края на 2024 г.“, добави тя.
Текущият лихвен процент на Фед е в диапазона от 5,25% до 5,50% от юли 2023 г.
Още: Главчев обяви кога се очаква да бъде изпълнен последният критерий за еврото
Още: Българите са против ново задлъжняване и високи дефицити
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Снимка: iStock
МВФ, често наричан световен „кредитор от последна инстанция“, прогнозира, че основният ценови индекс на разходите за лично потребление – предпочитаната от Фед мярка за инфлация – ще приключи 2024 г. на ниво от около 2,5% и ще достигне целевото ниво на Фед от 2% до средата на 2025 г. , изпреварвайки собствената прогноза на Фед за 2026 г.
Икономическата сила на САЩ по време на цикъла на повишаване на лихвените проценти на Фед беше подпомогната от предлагането на работна ръка и повишаването на производителността, казва Георгиева, като същевременно подчерта необходимостта от „ясни доказателства“, че инфлацията намалява до целта от 2%, преди Фед да намали лихвите.
Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?
Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди
ОЩЕ: Кристалина Георгиева: САЩ трябва да се справят с дълга въпреки силния растеж
Въпреки това „по-оптимистичната“ оценка на МВФ за низходящата инфлационна траектория се основава на индикации за охлаждане на пазара на труда в САЩ и отслабване на потребителското търсене.
„Искам да призная, че урокът, който научихме от последните няколко години, е, че сме във време на по-голяма несигурност. Тази несигурност също предстои. Ние обаче сме уверени, че Фед ще премине през това и то със същата предпазливост, която демонстрира през последната година“, казва Георгиева.