Няколко китайски банки спряха да приемат плащания от Русия дори в китайски юани, заради опасения от последиците от санкциите на САЩ, обяви руският държавен вестник „Известия“, като се позовава на представители на руския банков и бизнес сектор.
Още: Нова изненада от еврото в края на Светлата седмица
Още: БНБ преведе към хазната 550 млн. лв. от годишната си печалба
„Тези институции включват Ping An Bank, Bank of Ningbo, China Guangfa Bank, Kunshan Rural Commercial Bank, Great Wall West China Bank, Shenzhen Rural Commercial Bank, Dongguan Rural Commercial Bank и China Zheshang Bank“, отбелязва Алексей Порошин, директор на Pervaya Gruppa за „Известия“.
Докато докладването на проблеми с плащанията в юани започна в средата на януари, усложненията с финансовите транзакции между Русия и Китай започнаха още миналия декември на фона на затягането на западните санкции.
ОЩЕ: Три големи китайски банки отказаха да приемат плащания от Русия
Още: Украйна не успя да преструктурира дълг за милиарди, може да фалира през май
Още: Изненадващ обрат при курса на еврото спрямо долара
Съобщава се, че китайските банки първо са започнали да отхвърлят плащания в долари, които могат лесно да бъдат проследени от американските власти. Миналия месец китайската Chouzhou Commercial Bank прекрати дейността си в Русия и Беларус, докато три други големи китайски банки спряха приемането на плащания от санкционирани руски институции.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Еврото обърна посоката спрямо долара
Още: Следпразничен възход на еврото спрямо долара - пресече невиждана от години граница
Снимка: iStock
Според източници на „Известия“ последните ограничения върху плащанията в юани са причинени от опасения за вторични санкции и натиск от САЩ.
Още: Китай въведе първия в света банкомат, който приема злато (ВИДЕО)
Още: Управителят на ЕЦБ обясни защо са притеснителни митата на Тръмп
Въпреки продължаващите проблеми, руският бизнес намира начини да заобиколи тази бариера. Около 80% от руските предприятия, които редовно работят с Китай, откриха клонове в „приятелски страни“, които не са обект на санкции, като това им позволява да обработват плащанията, пише „Известия“.
ОЩЕ: Китайска банка, важна за руските вносители, отказа да работи с Москва
Руските бизнес лидери смятат, че ситуацията вероятно ще се подобри занапред, тъй като Москва и Пекин са заинтересовани от продължаване на сътрудничеството.
Китай поддържа тесни връзки с Русия по време на войната в Украйна, затягайки икономическото сътрудничество и осуетявайки опитите на Запада да изолира Русия.