Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хубави новини за кредитния ни рейтинг от Fitch, но не и за приемането на еврото

27 април 2024, 09:25 часа • 5716 прочитания

Добри новини за България - дългосрочният кредитен рейтинг на България BBB с положителна перспектива беше потвърден от рейтинговата агенция Fitch.

Още: Министерството на финансите пусна нова емисия 7-годишни ДЦК

Още: Набързо и без прозрачност: Синдикат изрази голямо безпокойство за Бюджет 2025

Перспективите за еврозоната

Според оценката на Fitch, инфлацията в България се е понижила значително, но остава над тази на трите най-добре представящи се държави членки на ЕС. Fitch Ratings прогнозира, че България няма да изпълни критерия инфлацията за влизане в еврозоната и приемане на еврото до средата на 2024  г. Съгласно преценката на Fitch България би могла да изпълни критерия за инфлацията най-рано през четвъртото тримесечие на 2024 г., но това зависи от развитието на инфлацията в другите страни от ЕС.

Още: Банкер: Очевидно е, че няма да приемем еврото на 1 януари

Инфлацията според ХИПЦ беше 3,1% през март 2024 г., което е над средното за ЕС равнище от 2,6%, но под пика от 15,6% през септември 2022 г. Този спад се дължи главно на по-ниските цени в енергийния сектор (горива, ток) и забавянето на поскъпването при храните. От Fitch Ratings очакват инфлацията да продължи да намалява, макар и с по-бавни темпове. Според рейтинговата агенция, мерките на правителството и връщането на някои данъчни ставки към стандартните им нива няма да окажат чувствителен ефект. Експертите очакват средногодишната инфлация в България да бъде 3,3% през 2024 година и 2,9% през 2025 година, по-ниска от 8,6% през 2023 година.

Още: Георги Кадиев: Не може да излязат на 3% дефицит, без да пипнат данъците

Още: Водещите европейски борси стартираха седмицата с понижения

Същевременно Fitch посочва, че очаква страната ни да изпълни всички други числови критерии за приемане на еврото (публични финанси, дългосрочен лихвен процент и валутен курс). Въпреки това липсата на стабилно правителство и потенциално дългите преговори за съставяне на нова управляваща коалиция биха могли да забавят влизането в еврозоната и приемането на еврото след 2025 г: Евро или лев: Actualno.com събра вашите мнения (ВИДЕО)

Още: Обрат: Цената на биткойна се срина под важна психологическа граница

Още: Мартин Димитров каза кога е започнал саботажът за еврозоната

България възнамерява да поиска изготвянето на оценка за напредъка си по критериите за конвергенция през второто полугодие на 2024 г., което би трябвало да позволи влизане в еврозоната по-късно през 2025 година.

Още: И управителят на БНБ заговори за отлагане на приемането на еврото

Още: Еврото пое в нова посока спрямо долара в началото на седмицата

Още: Еврозоната и бюджетът: Асен Василев удари по слабите места в ГЕРБ математиката

Развитие на икономиката ни

Българската икономика се разшири с 1,8% през 2023 г., подкрепена от силното потребление на домакинствата, положителен нетен износ и стабилен растеж на правителствените инвестиции.

Слабото външно търсене, новата порция политическа несигурност и бавното усвояване на фондовете на ЕС ще забавят икономическата активност през първото полугодие на 2024 г., докато положителният растеж на реалните заплати и силният растеж на кредитите ще подкрепят частното потребление. Fitch Ratings очаква растежът на реалния БВП да се ускори до 2,4% през 2024 г. и до 3,1% през 2025 година.

Fitch Ratings прогнозират бюджетен дефицит от 2,9% през 2024 г. и 3% през 2025 година. Нарастващите социални нужди, забавянето на изпълнението на реформите и липсата на надеждно средносрочно фискално планиране, дължащи се на нестабилността на последните правителства, отслабиха фискалната позиция на България през последните години.

ОЩЕ: БНБ обясни кои сметки ще се превалутират от лева в евро безплатно за гражданите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес