Държавният дълг на Япония достигна рекордните 1311,04 трилиона йени (9 трилиона долара) към края на юни, надхвърляйки границата от 1300 трилиона йени за първи път. Това показват най-новите правителствени данни, които подчертават тежкото фискално положение на страната, предаде Киодо, цитирана от БТА.
Още: Европейските борси потънаха отново след влизането в сила на митата
Още: Рязка промяна в курса на еврото, премина психологическа граница
Още: Борсата в Япония с чудовищен срив, невиждан от 1987 година – заради САЩ
Задълженията на японската държава са нараснали с 13,88 трилиона йени спрямо равнището им от края на март, тъй като разходите, отделени за подпомагане на домакинствата, са скочили, на фона на ускоряващата се инфлация.
Два пъти повече от БВП
Държавният дълг надвишава с повече от два пъти брутния вътрешен продукт на Япония, който се оценява на около 600 трилиона йени.
Още: Правителството тегли още заеми: Нов дълг за стотици милиони евро
Още: Все още ли доларът е сигурен актив или започва да прилича на валутата на развиващите се страни
Централната банка на Япония - Bank of Japan, навлезе в цикъл на повишаване на лихвените проценти и планира да намали изкупуването на държавни облигации, тъй като намалява масивните стимули, предоставяни през последното десетилетие, за да постигне целта си за инфлация от 2 процента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След кошмарното начало на седмицата: Какво се случва на световните борси?
Още: ЕС ни взема парите от спестявания: От ГЕРБ реагираха със среща с евродепутат по темата
Очаква се разходите по заеми да се повишат за домакинствата и предприятията в Япония, а разходите по обслужване на дълга за правителството също да се увеличат. "Банк ъв Джапан" е държала около половината от държавните ценни книжа през юни.
Според японското министерството на финансите държавните облигации възлизат на 1160,14 трилиона йени, което е с 3,03 трилиона йени повече от края на март, съставлявайки по-голямата част от книжата.
Още: Йената удари 34-годишно дъно спрямо долара
Още: Изненада с курса на еврото в последните часове
Още: Това е най-ниската стойност на долара към лева за този век
Правителството използва данъчните приходи за обратно изкупуване и плащане на лихви по общи облигации.
Япония увеличи фискалните разходи, за да преодолее пандемията от КОВИД-19 и продължаващата криза с разходите за живот, отчасти причинена от войната на Русия срещу Украйна, която доведе до повишаване на цените на енергията.
Докато се полагат усилия за съкращаване на разходите, правителството в Токио разчита на емитиране на дълг, за да финансира около една трета от годишните си разходи.