Нова златна възпоменателна монета, посветена на Паисий Хилендарски, пуска в обращение Българската народна банка на 27 юни 2022 година.
Монетата е именувана „Паисий Хилендарски – два златни лева“. Цената ѝ ще бъде 3755 (три хиляди седемстотин петдесет и пет) лева, а тиражът - 4000 броя.
Монетата е с номинал 2 лева, а теглото ѝ е 23.33 грама. На лицето ѝ са изобразени следните елементи: в центъра номиналната стойност „2 ЛЕВА“; околовръст надпис „БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“ и вдясно долу годината на емисията „2022“.
Източник: БНБ
На гърба на емисията са изобразени: В центъра в зрънчест кръг е разположен стилизиран образ на Паисий Хилендарски, вдясно – годините „1722-1773“; Околовръст по външния пръстен е изписано – в горната част „ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ“, а в долната „БЪЛГАРИЯ“.
Източник: БНБ
Монетата ще се продава в Българската народна банка – на две каси на пл. „Княз Александър I“ № 1 и четири каси в Касов център на БНБ на ул. „Михаил Тенев“ № 10, както и в офиси и клонове на Банка ДСК АД, Първа инвестиционна банка АД, Райфайзенбанк (България) EАД, Тексим Банк АД и Централна кооперативна банка АД.
БНБ пуска възпоменателна монета посветена на Панайот Пипков
В периода от 27 до 29 юни 2022 г. включително всеки клиент (физическо или юридическо лице) ще може да закупи от Българската народна банка по 1 монета, след което възпоменателната монета „Паисий Хилендарски – два златни лева“ ще се продава без ограничения.
Списък на офиси и клонове на банки, в които ще се продава новата възпоменателна монета „Паисий Хилендарски – два златни лева“, емисия 2022 г. можете да видите тук.
Паисий Хилендарски
Преп. Паисий Хилендарски (1722-1773) е български народен будител, смятан за пръв изразител на идеята за национално възраждане и освобождение на българския народ. Сведенията за живота му се изчерпват до неговото обръщение в единствената му сигурна творба "История славеноболгарская", пише в информационната дипляна за монетата, публикувана на сайта на БНБ.
Роден е в Самоковска епархия, най-вероятно в Банско. Не е изучавал "нито граматика, нито светски науки". През 1745 отива в Хилендарския манастир, където по-късно става йеромонах и проигумен.
С много труд две години събира материали за българската история (за тази цел ходи и в "Немска земя") и започва да пише своята "История славеноболгарская", която завършва през 1762 г. в Зографския манастир. При обиколките си из бълг. земи като таксидиот пренася и своя труд, за да се преписва и разпространява той сред българското население. Предполага се, че е починал на път за Света гора в селището Амбелино (днес квартал на Асеновград).
Тази година се навършват 300 години от рождението на будителя.
БНБ пуска сребърна монета, посветена на Гоце Делчев
БНБ пуска сребърна монета посветена на хан Омуртаг
Кои български монети са инвестиционно злато?