Нова медна възпоменатлна монета на тема „150 години от рождението на Панайот Пипков“ влиза в обращение от 15 ноември тази година, съобщават от Българската народна банка.
Монетата, която е част от серията „Български творци”, ще се продава на цена от 36 лева.
Номиналната стойност на новата възпоменателна монета е 2 лева. Изработката е от мед, проба 999/1000, теглото възлиза на 16.4 грама, а диаметърът достига 34.2 милиметра. На канта (гурт) на монетата е изписано „Върви народе възродени”.
Паричката ще бъде в тираж от 3 000 броя.
На лицето на монетата са изобразени следните елементи: емблемата на БНБ с годината „1879“ върху лентата; в полукръг горе надпис „БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“; а долу годината на емисията „2021“ и номиналната стойност „2 ЛЕВА“.
На гърба на монетата има следните елементи: портрет на Панайот Пипков върху силует на цигулка; вдясно числото „150“, а вляво долу в полукръг надпис „ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ПАНАЙОТ ПИПКОВ“.
Монетата ще се продава в Българската народна банка – на две каси на пл. „Княз Александър I“ № 1 и четири каси в Касов център на БНБ на ул. „Михаил Тенев“ № 10, както и в офиси и клонове на Банка ДСК АД, Първа инвестиционна банка АД, Райфайзенбанк (България) EАД и Тексим Банк АД.
В периода от 15 до 17 ноември 2021 г. включително всеки клиент (физическо или юридическо лице) ще може да закупи от Българската народна банка до 2 броя монети, след което възпоменателната монета „150 години от рождението на Панайот Пипков“ ще се продава без ограничения.
Списък на офиси и клонове на банки, в които ще се продава новата възпоменателна монета „150 години от рождението на Панайот Пипков“, емисия 2021 година, вижте тук.
Панайот Пипков
Панайот Христов Пипков (роден на 21 ноември 1871 година в Пловдив в семейство на музикант – починал на 25 август 1942 година в София) е сред пионерите на професионалната музика в България, един от малкото представители на първото поколение български композитори, пише в Информационната дипляна за монетата, публикувана от БНБ. Изявите му са разностранни – хорист, създател и ръководител на самодейни и професионални хорове и оркестри, учител по музика, актьор, музиковед, издател, автор на стихове и драми, публицист и общественик, баща на известния български композитор Любомир Пипков.