Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БНБ определи буфер за системен риск в размер на 3% за всички банки

06 декември 2021, 15:27 часа • 1776 прочитания

Нивото на буфера за системен риск за всички банки в България остава в размер на 3%, реши управителният съвет на Българската народна банка на заседание, проведено на 3 декември тази година, съобщават от централната банка. Нивото на буфера е приложимо за всички експозиции на банките в България.

Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара

Още: Има ли опасност да не бъдат изплатени пенсиите заради липсата на удължителен Закон за бюджета?

От БНБ преценяват, че натрупаният капиталов резерв трябва да бъде запазен заради рискове и фактори, които могат да засилят потенциално негативно въздействие върху устойчивостта на банковата система.

„Текущият преглед на вътрешноприсъщите за банковата система рискове и влиянието на външната среда показва запазване на дългосрочни макропруденциални и системни рискове в банковия сектор. Оценените рискове и фактори могат да имат усилващ ефект за потенциално негативно въздействие върху устойчивостта на банковата система, което обуславя запазване на натрупания капиталов резерв чрез потвърждаване на нивото и обхвата на буфера за системен риск.”, пише в съобщението на БНБ.

Буферът за системен риск е въведен през 2014 г. от БНБ като макропруденциален инструмент с основната цел да съхрани натрупаните капиталови резерви в българската банкова система и с оглед на предотвратяване/смекчаване на негативните ефекти от системни рискове с дългосрочен нецикличен характер, които биха могли да нарушат нормалното функциониране на финансовата система в България, се посочва на сайта на БНБ.

Още: С карта VISA от Fibank може да се спечелят страхотни награди

Още: Еврото е на невиждани скоро нива спрямо долара

Буферът за системен риск е задължителен за всички банки в България, които подлежат на капиталови изисквания. Буферът се състои от базов собствен капитал от първи ред, равняващ се на 3% от сумата на рисково претеглените експозиции в Република България. Той се прилага на индивидуална, консолидирана и подконсолидирана основа.

Обхватът на буфера, ограничен до местни експозиции, го прави кумулативен към буфера за ДСЗИ (други системно значими институции).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Леков
Мартин Леков Отговорен редактор
Новините днес