Печалбата на банковата система у нас достига 235.9 млн. лева за първите два месеца на тази година, сочат данните на Българската народна банка. Това е увеличение от 39.5% или 66.8 млн. лева спрямо същия период на миналата 2021 година, когато нетният финансов резултат бе в размер на 169.1 млн. лева.
Още: Асен Василев: Ако аз бях писал бюджета, той щеше да изглежда доста различно
Още: Удар за милиарди: Хакери откраднаха огромен портфейл на популярна криптовалута
Приходите от лихви на банковата система нарастат с 8% на годишна база до 525.1 млн. лева към края на февруари. Това се случва на фона на високата кредитна активност в страната, особено при жилищните кредити, където лихвите паднаха до рекордно ниско ниво.
Брутният кредитен портфейл на банковата система възлиза на 77.6 млрд. лева към края на февруари, като нараства с около 10% на годишна база. За сравнение, преди година, брутният кредитен портфейл на банките е достигал 70.1 млрд. лева.
В същото време, разходите за лихви продължават да намаляват, отразявайки нулевата доходност по срочните депозити у нас. За първите два месеца на тази година, разходите за лихви на банките достигат 50.03 млн. лева, като намаляват с 3.75% спрямо същия период на миналата година.
Още: Русия може да даде на Украйна милиарди от замразените активи при сделка за примирие?
Още: Какви са банковите такси в България: Данни на БНБ
Въпреки нулевите лихви, само за месец февруари депозитите в банковата система нарастват с 2.2 млрд. лв. (1.9%) до 117.9 млрд. лева. Увеличават се депозитите на нефинансовия бизнес (с 950 млн. лв., 2.8%), на домакинствата (с 297 млн. лв., 0.4%), на кредитните институции (с 651 млн. лв., 10.7%), на други финансови предприятия (с 305 млн. лв., 7.8%), както и тези на сектор държавно управление (с 3 млн. лв., 0.1%).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Синдикат скочи срещу орязването при ръста на заплатите в бюджета
Приходите от такси и комисиони на банковата система възлизат на 256 млн. лева за първите два месеца на годината. Това е ръст от 22.5% спрямо същия период на миналата 2021 година, когато приходите по този канал достигаха 209 млн. лева.
Увеличението отразява предприетата политика на банките в страната за повишаване на редица такси и комисиони. Разходите за такси и комисиони на банките достигат 44.7 млн. лева към края на февруари, спрямо 36.4 млн. лева година по-рано.
Размерът на разходите за обезценка на финансови активи, които не се отчитат по справедлива стойност в печалбата или загубата, в края на февруари 2022 година възлиза на 61 млн. лева. Сумата намалява с 31.3% или 28 млн. лева на годишна база.
Още: Европейският борсов индекс се насочва към осма поредна печеливша седмица
Още: Рязък обрат с курса на еврото в края на седмицата
Активите на банковата система възлизат на 138.3 млрд. лева към края на втория месец на настоящата година. Преди година, активите на банките у нас достигаха 125.8 млрд. лева.
Още: Каква е средната такса за теглене на пари от банкомат у нас