Увеличението на минималната работна заплата, която трябва да стане 933 лева, за съжаление допълнително ще помпа инфлацията. Това ще ни отдалечава от еврозоната, други стратегически цели на България може да бъдат затруднени, коментира пред bTV банкерът Левон Хампарцумян.
Още: Великденска добавка за пенсионери в Кипър: Десет пъти по-висока от България
Още: БНБ съобщи колко достигна външният дълг на България
Ще стане ли минималната заплата 1000 лева? Ето колко ще е от януари
"Най-добре се бори инфлацията с производството на стоки и услуги, които някой ще купи. Стоките и услугите, които предлагаме не са пораснали с 19%", твърди банкерът.
Постепенно увеличение
"Такова увеличение трябва да се прави грамотно и постепенно, така че да има минимално отрицателно влияние върху развитието на икономиката. Парите, които държавата дава като минимална работна заплата, са резултат от усилията, труда и успеха на икономически активната част от населението“, обясни още той.
Още: Златото започна седмицата с нова рекордна цена
Още: Еврото се държи странно спрямо долара
Още: Кабинетът с предложение за новата минимална заплата, ще стигне ли 1000 лв.?
Хампарцумян посочи, че голямото неравенство между доходите на хората у нас не бива да се бори с административно увеличаване на минималната работна заплата.
Още: Финансовият министър съобщи решението за великденските добавки на пенсионерите
Още: Еврото с неочакван обрат на курса спрямо долара
"Бизнесът е прагматичен. Извън София бизнесът, който няма да може да плаща минималната работна заплата, ще започне да назначава на половин работен ден“, убеден е той.
Още: Нов срив на борсите заради автомобилните мита на Тръмп
Още: Пак клонят към нула: Понижават се лихвите по депозитите