Украйна нанесе неочакван удар на Русия в необявената информационна война с Москва: Киев блокира изненадващо руските социални мрежи, ползвани от милиони украински потребители. Критици смятат мярката за контрапродуктивна.
Още: Лейбъристите в Австралия печелят убедително парламентарните избори
Още: Виктор Орбан – обичаният и мразеният
Украйна предприема още една стъпка за скъсване с Русия, която предизвиква големи вълнения. Президентът Петро Порошенко изненадващо наложи нови санкции, които засягат руските интернет-компании. От президентската служба в Киев увериха, че Порошенко изпълнява на практика решението на Националния съвет за сигурност и отбрана на Украйна.
Така за три години ще бъдат блокирани руските социални мрежи "ВКонтакте" и "Однокласники", операторът за електронна пощa Мail.ru и търсачката "Яндекс". След като забрани разпространението на руски телевизионни канали след анексията на Крим, сега Украйна иска да скъса с Русия и в интернет-пространството.
Когато интернет навлизаше в Украйна през 1990-те години, той беше почти изцяло руски. Руският език доминираше онлайн-медиите и форумите, а повечето украинци ползваха руските оператори за електронна поща и руските социални мрежи. Това се дължеше между другото на близкия език, но и на по-качествените оферти от Русия.
Още: Жълт картон: Руснаците не искат да работят по-дълго
Още: Словакия: Мръсната битка за нивите
По-популярни от Фейсбук
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
След анексията на Крим и войната в Източна Украйна обаче настъпи промяна. Много изследвания показват, че все повече украинци се насочват към местните или западните оператори и търсачки, като Гугъл. В момента американската търсачка е най-популярната в Украйна.
В социалните мрежи обаче Русия си запазва лидерството. Най-известната руска социална мрежа "ВКонтакте" е номер 1 и е по-популярна от Фейсбук. Медиите пишат, че "ВКонтакте" и Мail.ru са част от фирмената империя на руския олигарх Алишер Усманов. През януари президентът Путин издаде указ за награждаването му "за благодеяния".
Удар срещу руската пропаганда
Още: Скандалът с Фолксваген, Ауди и сие: Кой ще е следващият арестуван?
Още: Хората в Русия си мислеха, че покрай Световното ще забогатеят
През изминалите три години в Украйна зачестиха призивите за бойкот на офертите в интернет на "агресора", както официално наричат Русия в Киев. Но на практика не беше направено почти нищо. Още през лятото на 2014 украинската тайна служба СБУ препоръча да не се ползват руските социални мрежи. Официален Киев предупреди за опасността от хакерски атаки на руската тайна служба ФСБ срещу личните данни на много украински потребители. На украинските държавни служители беше забранено да ползват руски интернет-услуги за служебни цели. Сорян Шкиряк, съветник на украинския вътрешен министър Арсен Аваков, който беше призовал за пълна забрана на руските интернет-услуги, сега са радва на решението на Порошенко.
"Това е наша обща победа в информационната война срещу агресора в Кремъл. Украинското информационно пространство ще бъде прочистено от вражеското влияние на руската терористична пропаганда", написа Шкиряк във Фейсбук.
При това не става дума само за социалните мрежи: чуват се предупреждения и за опасното влияние на руския концерн "Яндекс", собственик на едноименната търсачка, който въпреки политическата криза между Киев и Москва експандира в Украйна, предлагайки все по-нови услуги в интернет.
Атака срещу свободата на пресата?
Засега не е ясно как ще бъдат осъществени новите санкции. Милиони украинци се страхуват за личните си данни, запаметени в руските социални мрежи. Някои експерти смятат, че блокирането на руските социални мрежи не може да бъде осъществено толкова лесно. Една от тях е Оксана Романюк, която ръководи киевския Институт за масови медии /ИМИ/.
"Украйна не е страна, която ще си мълчи при посегателства срещу свободата на пресата", казва тя за ДВ. Романюк се съмнява, че указът на президента Порошенко ще бъде осъществен напълно. Други критици на решението твърдят, че мярката е контрапродуктивна, защото и украинските тайни служби имат изгода от обмена на информации в социалните мрежи, например когато събират данни за сепаратистите в Източна Украйна.
Източник: Дойче веле