Индия преживява най-тежката водна криза в своята история. Почти половината от населението, а това са над 600 милиона души, изпитват недостиг на вода. Това поражда разправии при разпределението на ценния ресурс.
Според един правителствен доклад, само след две години над 20 големи града в страната няма да разполагат с достъп до подпочвени води. През 2030 година потребностите от вода в Индия ще бъдат два пъти по-големи от наличните водни ресурси. В Делхи например има квартали, които изобщо не са свързани със системата за централно водоснабдяване.
Проблемите си личат още отсега. Жителите на бедняшкото гето Кузумпур Пахари в покрайнините на Делхи с нетърпение очакват цистерната с питейна вода. В тази част на града къщите нямат нито течаща вода, нито канализация. Хората, които живеят тук, получават питейна вода само по един път в седмицата. Затова често се стига до разправии между тях, казва Вияй Кумар. Той е отговорник на квартала за справедливото разпределяне на скъпоценната вода. „Всеки иска да се вреди пръв. Но мен ме слушат. А когато не слушат, ги заплашвам, че ще затворя кранчето с водата и веднага настава спокойствие“, казва той.
Индия през 21-и век
Всъщност цистерната с водата е трябвало да дойде един ден по-рано. И който не се е запасил предварително, остава буквално на сухо. „От вчера сутринта чакаме цистерната и висим на опашката с нашите бидони. Сама няма да успея да ги занеса у дома. Децата ще трябва да ми помогнат. Добре е, че сега са във ваканция, защото иначе се налага да ги взимам от училище, когато пристигне цистерната. Закъде без питейна вода?“, пита една възрастна жена.
Недалеч от бедняшкото гето са разположени по-заможните квартали на Делхи, в които живеят богатите хора. В техните луксозни бани водата тече постоянно. Там хората имат и достатъчно пари да си купуват бутилирана вода. А жителите на Кузумпур Пахари нямат дори тоалетни. Една жена се оплаква: „За нас направиха външни тоалетни със септична яма, но те се намират твърде далеч от домовете ни. Как тогава да пусна дъщерите си дотам сами? Рано сутринта ние, жените се събираме заедно и ходим по нужда в храстите. И – после чак късно вечерта“, казва тя.
Огромен недостиг на вода
Положението в провинцията е още по-трагично. Водата е оскъдна. Понастоящем Индия страда от най-голямата водна криза в историята си. Според правителствен доклад, почти половината от индийското население, или около 600 милиона души, страдат от недостиг на вода. Само след две години над 20 големи града в страната няма да разполагат с подпочвени води, се казва още в публикувания наскоро доклад. Още през 2030 година се очаква, че около 40 процента от индийското население няма да имат достъп до питейна вода.
Една от причините за това състояние е лошото управление на водните ресурси. Индия обаче спада и към държавите, които са най-тежко засегнати от климатичните промени. Валежите през дъждовния период намаляват драстично. Затова намаляват и водните запаси на страната. Столицата Делхи с нейните 16 милиона жители е зависима например от доставки на вода от съседните федерални щати. Те самите обаче също изпитват недостиг на вода и се чувстват ощетени. Това ги кара да поставят въпроса за разпределението на питейната вода все по-остро.
Източник: Дойче веле