Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как училище за глухонеми подготвя децата за пазара на труда? (ВИДЕО)

10 септември 2021, 15:51 часа • 21279 прочитания

Днес ще надникнем отвъд стените на училището за деца с увреден слух "Проф. д-р Дечо Денев" в град София. Там, където се случва магията на знанието, практиката и подготовката за живота. Там, където децата с увреден слух намират пътя към реализацията. Там, където са оценени.

Още: Дими: Стендъпът е празникът на свободата на словото

Още: Петър Митев и фондацията, която развива таланти

Посреща ни директорът г-жа Севделина Джонгарска и ни потапя в историята на училището. Пренасяме се в 19-ти век.

Още: Живот и изкуство: 5 любими произведения нa актрисата Дария Симеонова

Още: Юлиан Костов пред Actualno.com: Приех и обикнах счупената си версия

Училището за деца с увреден слух "Проф. д-р Дечо Денев" е първото по рода си на Балканите. То се създава през 1898 г. от Фердинанд Урбих, който пристига от Германия с мисията да създаде точно такова училище. Той въвежда една изключително прогресивна за времето си методика и посвещава 18 години от живота си в него.

Днес в училище д-р Дечо Денев се предлагат изобилие от професии и специалности, към които децата с увреден слух се насочват с огромно желание. Училището предлага обучение на деца от яслени групи до 12-ти клас, като програмите на обучение за различните възрастови групи са изключително разнообразни и интересни.

Още: Софийски разходки: Владо Пенев

Още: 20 бързи въпроса към... Спенс

Г-жа Джонгарска сподели, че 50% от учениците продължават обучението си във висше учебно заведение.

Началото на учебната година наближава, а учениците не спират да пишат на своите учители колко много искат да се върнат в училище. Пандемията не се оказва пречка пред социалните контакти между учениците и учителите и дори учейки от вкъщи, те продължават да творят.

За спокойствието и щастливото обучение на децата училището осигурява подходяща среда за отдих, игра и образование, а за онези, които не са от София – специални общежития.

За г-жа Джонгарска професията е мисия, а не спонтанен избор.

Намирането на кадри, които да обучават деца с увреден слух също се оказва трудна мисия. Решение се намира в създаването на собствена система за подготовка на обучаващи.

Оказва се, че пазарът на труда не е съвсем отворен за хора с увреден слух, защото много работодатели не са толерантни към различните. Г-жа Джонгарска апелира към разбиране на хората с увреден слух и тяхното приемане.

Училището за деца с увреден слух проф.д-р Дечо Денев организира и съвсестни обучения с работодели, като резултатите от тях са впечатляващи. Намерили любовта към професията, вече имат възможност да се реализират успешно на пазара на труда.

Любовта, с която директорът на училището г-жа Сенделина Джонгарска, ни разказа тази история, ни помогна да си припомним, че в училището не само се учим. Тук растем, създаваме приятелства и ставаме хора. Научаваме се да приемаме различията.

 

Репортаж на Илиана Симеонова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илиана Симеонова
Илиана Симеонова Отговорен редактор
Новините днес