Президентът на Украйна Володимир Зеленски предложи законопроект, според който по време на военното положение корупцията ще се наказва толкова строго, колкото и държавната измяна . Скоро той ще бъде изпратен за разглеждане в парламента, обяви държавният глава.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
"Мисля, че това ще бъде много сериозен инструмент - просто дори и за да не се замислят хората да взимат подкупи. Но това не е разстрел, не е сталинизъм, просто ако има доказателства - човекът трябва да влезе в затвора", поясни Зеленски.
Прости решения за изкореняване на корупцията?
Още: Военни подариха интересна тениска на Зеленски, пожелаха му да я носи при среща с Путин (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Както сочат последните допитвания, украинците са все по-недоволни от корупцията. 89 процента от тях я смятат за втори по значимост проблем след войната. А основен и най-сериозен вид корупция, по мнението на 81 процента от анкетираните, е политическата корупция.
Тези резултати се дължат на перманентните корупционни скандали с участието на представители на властта в условията на война, отбелязва пред ДВ ръководителят на антикорупционната организация State Watch Глеб Каневски. "Виждайки и разбирайки възмущението на обществото от всички тези корупционни скандали, Володимир Зеленски реагира в своя стил на прости решения - трябва да се увеличат наказанията за корупционерите, понеже те са държавни предатели. Същевременно юристите от президентството очевидно се опитват да се възползват от това - да размият отговорностите между Националната антикорупционна служба на Украйна и на Службата за сигурност на Украйна и те да ръководят корупционните дела", предполага Каневски.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Подобни опасения имат и в Центъра за противодействие на корупцията (ЦПК). Там смятат, че обещавайки да удовлетвори обществените очаквания за борба с корупцията във военно време, президентството получава инструмент за политическа разправа, като при това освобождава от отговорност "своите". "На практика това ще означава колапс на антикорупционната система. Както отбелязват източниците на ДВ от ЦПК, законопроектът ще даде правото за разследване на този вид дела на контролираната от президентсвото Служба за сигурност на Украйна. А това ще позволи именно там да се предават делата на високопоставените корупционери и ще сведе до нулата юрисдикцията на Националната антикорупционна служба на Украйна", се казва в заявление на ЦПК, поместено на неговия сайт.
Защо пък Службата за сигурност на Украйна?
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Според Наказателния кодекс на Украйна държавната измяна е деяние, извършено умишлено от гражданин на Украйна в ущърб на суверенитета, териториалната цялост и неприкосновеност, отбранителната способност, държавната, икономическата или информационната сигурност на страната. Предвидените по закон наказания за този вид престъпления са лишаване от свобода за срок между 10 и 15 години или доживотен затвор. Държавната измяна е престъпление, което трябва да се разследва от Службата за сигурност на Украйна.
Същевременно в редица закони ясно са регламентирани дейностите и компетенциите на антикорупционните органи - тези институции, които се занимават с корупционните престъпления от момента на разкриването им до произнасянето на присъдата. И засега не е ясно какво точно възнамерява да промени в законодателството президентът Зеленски, за да приравни корупцията с държавната измяна.
"Имаме списък на антикорупционните закони и членове в кодексите, по които сега работят антикорупционните институции. И ако сега тези членове и отговорности започнат да се размиват между антикорупционните органи и Служата за сигурност на Украйна, ще се стигне отново до това, което беше в началото на работата на антикорупционните органи - когато имаше стълкновения между следователите по различните дела от различните служби, а Службата за сигурност на Украйна се месеше в работата на Националната антикорупционна служба на Украйна", предупреждава Глеб Каневски. Той смята, че размиването на отговорностите за разследванията на корупционните дела е един от основните рискове за стабилността на антикорупционната система, изграждана в Украйна в продължение на години.
И в организацията "Трансперънси интернешънъл" са убедени, че приравняването на корупцията към държавната измяна в Украйна по време на военното положение е лоша идея. Този вид престъпления вече са били в прерогативите на Службата за сигурност на Украйна в продължение на 23 години. И тогава Украйна е имала най-лошите си показатели в индекса за възприемане на корупцията за цялата си история.
Още: The New York Times: Потвърждава се освобождаването на ген. Суровикин от ареста
Корупционерите могат и изобщо да избегнат наказанието
Експертите смятат, че намерението на президента да разшири тълкуването на държавната измяна е необосновано, ако не бъде гарантирана необратимостта на наказанието за корупционерите. По тяхната оценка, заради спецификата на работата и секретността на Службата за сигурност на Украйна необратимостта на наказанието за корупционерите ще се окаже под голям въпрос.
"Ако не сме сигурни, че в борбата с корупцията неизбежността на наказанието работи, е все едно какво ще бъде това наказание, щом длъжностните лица ще знаят, че могат да останат ненаказани", казва пред ДВ заместник-директорката на "Трансперънси интернешънъл"-Украйна Екатерина Риженко. По нейните думи, изградената в Украйна антикорупционна инфраструктура е независима от политическо влияние и може да гарантира необратимостта на наказанието на корупционерите.
Експертката по антикорупционна политика Олга Пискунова на свой ред отбелязва, че в последните години, включително по време на войната, антикорупционните органи работят достатъчно ефективно, показвайки способността си да бъдат независими. "Защо да се разваля това, което работи? Ако корупционните дела бъдат предадени на някой друг орган, процесът само ще бъде удължен, а и може да допринесе за това корупционерите да се освободят от отговорност поради давност", допълва Пискунова.
Още: Зеленски уволни министъра на отбраната Олексий Резников (ВИДЕО)
Източник: Дойче веле
Макрон и Зеленски обсъдиха двустранно споразумение по гаранциите за сигурност на Украйна