Германските Зелени, с известна подкрепа от дясноцентристите и лявоцентристите, предлагат увеличение на данъка добавена стойност върху месото, за да насърчат устойчивото отглеждане и хуманното отношение към животните, пише европейската редакция на Politico.
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Според плана ДДС върху месото би се увеличил от сегашните 7% до 19%, колкото е за повечето стоки, заяви говорителят на фракцията Фридрих Остендорф пред Die Welt.
Той заяви, че подкрепя премахването на данъчните облекчения за месото и „заделянето (на приходите) за по-хуманно отношение към животните“. Той добави, че не вижда смисъл в това „месото да се облага със 7%, а овесеното мляко с 19%“, предаде агенция Фокус.
Колегите на Остендорф от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) и Християндемократическия съюз (ХДС) също предоставиха подкрепа за инициативата. Райнер Спиринг от ГСДП заяви, че си заслужава предложението да бъде обмислено – с предупреждение, че подобно увеличение на данъка ще се отрази предимно на потребителите – докато Алберт Щегеман обяви идеята за „конструктивно предложение“, ако се използва за подобряване на отношението към животните.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
За разлика от тях „Левицата“ реагира хладно на идеята за увеличаване на данъците, което би засегнало потребителите с ниски доходи. Либералдемократите предупредиха, че подобна мярка би навредила на конкурентоспособността на германските продукти. Дясната „Алтернатива за Германия“ също отхвърли предложението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Все още не е решено дали подобно увеличение на данъка би променило поведението на потребителите. Земеделският експерт Катрин Венц, от германската Федерация за опазване на околната среда и природата, заяви пред Die Welt, че 10-процентното увеличение на цената вероятно няма да бъде достатъчно, за да промени навиците за купуване, особено след като месото все още е сравнително евтино.