Военното министерство на Русия не е публикувало данни за инвалидните и наследствените пенсии за 2022 г., които биха могли да покажат мащаба на загубите на руската армия в Украйна. Въпреки това руското издание "Важни истории" се опита да изчисли броя поне на някои загуби въз основа на други източници - на данни от Федералния регистър на хората с увреждания и от Пенсионния фонд.
Още: Финландската брегова охрана взе на абордаж руски танкер заради подозрения за саботаж
Още: Докъде стигна настъплението на Русия в Донбас
По техни изчисления само загиналите доброволци и наемници от частната военна компания "Вагнер" наброяват най-малко 8 000 души.
Близките на загиналите военнослужещи получават наследствена пенсия от военното министерство на Русия, но именно тези данни за 2022 г. ведомството не публикува. Но не всички воюващи в Украйна имат статут на военнослужещи и могат да разчитат на тези пенсии. Например, едва през ноември 2022 г. доброволците бяха приравнени към военнослужещите по договор. Преди това техните роднини получаваха обикновена наследствена пенсия, както и роднините на други лица, несвързани с военна служба. Друга категория воюващи са наемниците на ЧВК "Вагнер". Роднините на вербуваните вагнеровци все още се оплакват в чатове, че получават обикновени наследствени пенсии и не могат да претендират за пенсии за роднини на военни.
Още: Електрически коли: как Китай превзема пазара в Европа
Още: Феминистът, който много обичаше жените: гениалният Пучини
По данни на Пенсионния фонд към 1 януари 2023 г. 1 430 000 души са получавали наследствена пенсия. Това е значително повече, отколкото в годините преди инвазията. Увеличаването на броя на получателите може да е свързано с последиците от войната: роднини на загиналите наемници и доброволци са кандидатствали за наследствени пенсии, пише "Важни истории", прилагайки графики.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Прекомерният ръст може да се дължи и на факта, че хора от незаконно анексираните от Русия територии на Украйна, които са успели да се сдобият с руски паспорти, са започнали да получават пенсии. Но според специалист по социална политика, пожелал анонимност, досега малко хора са успели да получат такава пенсия.
Реалният брой на загиналите доброволци и наемници може да бъде много по-голям, тъй като статистиката включва данни само за онези хора, които са успели да преминат успешно през всички бюрократични инстанции.
Данни за това колко хора са получили увреждане поради нараняване при изпълнение на военния им дълг или при "военна служба на територията на други държави“, има във Федералния регистър на хората с увреждания. Броят на тези хора през последните години намаляваше, тъй като хората с увреждания от минали военни конфликти умират, а нови почти не се появяваха доскоро. Но след февруари 2022 г. спадът се забави значително и вече през юли 2022 г. броят на военноинвалидите се увеличи за първи път от няколко години.
Още: Украйна има по-добър вариант от НАТО, а Путин няма да пречи? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Палят и рушат: Руските пенсионери не спират, телефонните измами работят (ВИДЕО)
"Важни истории" са пресметнали, че от началото на войната до февруари 2023 г. над 3 000 души са кандидатствали за военна инвалидност. Но това далеч не са всички хора със сериозни травми от войната. Просто получаването на такава пенсия е много дълъг и бюрократичен процес.
Руското министерство на отбраната не съобщава за броя на жертвите сред руските военни повече от седем месеца. В същото време, само от информация от открити източници, журналистите от Руската служба на BBC и "Медиазона" потвърдиха за над 18 000 загинали, от които 4 000 са вербуваните затворници и доброволци. Според Центъра за стратегически и международни изследвания на САЩ (CSIS), общите загуби на Русия (убити и ранени) през годината на пълномащабната война варират от 200 000 до 250 000 души. Тази оценка включва военнослужещи, доброволци, офицери от разузнаването, наемници от ЧВК "Вагнер", както и бойци от народното опълчение на самопровъзгласилите се ДНР и ЛНР.