Жалба, подадена от Украйна срещу Русия, относно нарушения на правата на човека на полуостров Крим през 2014 г., е "частично допустима", обяви Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ), предаде БГНЕС.
Още: Руски деца "на сафари за украинци": Защото Путинова Русия така иска (ВИДЕО)
Още: Страх от гейове: Русия се изплаши от Елтън Джон и негова фондация
Украйна твърди, че Русия е нарушила Европейската конвенция за правата на човека с анексирането на Крим.
"Съдът определи обхвата на разглеждания въпрос и постанови, че това, което трябва да се реши, е дали предполагаемите нарушения на правата на човека от Русия в Крим през съответния период, а именно между 27 февруари 2014 г. и 26 август 2015 г., са допустими", се казва в решението. ЕСПЧ "с мнозинство обяви жалбата за частично допустима. Решението ще бъде последвано от съдебно решение на по-късна дата", се казва в нея.
Но също така евромагистратите казват, че не се произнасят по въпроса дали анексирането на самия Крим е незаконно. Както Украйна, така и Русия са членове на Съвета на Европа, част от който е и съдът.
Още: Унгария се оттегля от Международния наказателен съд в Хага
Още: Дания с поръчка на бронирани машини за стотици милиони евро
"Съдът постанови, че по делото не е бил призован да решава дали приемането на Крим, според руското законодателство, в Русия е било законно от позициите на международното право", се казва в позицията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След проваления план за военна помощ ЕС се похвали с боеприпасите за Украйна
Още: Путин няма смартфон: В близкия му кръг са принудени да ползват пишещи машини
Украйна посочва щурма на правителствените офиси в Крим от руските сили през февруари 2014 г. сред няколко инцидента, които според нея представляват модел на нарушаване на правата. Съдът счита, че тезата на Украйна е "съгласувана" с доказателства, доказващи, че руските войски не са били "пасивни странични наблюдатели", а са участвали активно в нарушения. Според ЕСПЧ "всички, с изключение на няколко" от жалбите на Украйна са допустими.
Руското министерство на правосъдието реагира на изявлението на ЕСПЧ, като заяви, че показва, че обвиненията "не са доказани", наричайки твърденията на Украйна "неоснователни".
От своя страна министърът на правосъдието на Украйна Денис Малюска определи решението като "победа". "Ние и Съветът на Европа изпращаме мощно послание: Крим остава един от нашите приоритети. Ние помним всичко и ще преследваме всички замесени", написа Малюска на страницата си във Фейсбуk.
Още: Вече в действие: Първа мярка на Тръмп срещу Путин заради Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Силите на милицията, които по-късно се оказаха руски войски, поеха контрола над Крим в мълниеносна операция през февруари 2014 г., а Русия анексира полуострова на следващия месец. Този ход последва свалянето на проруския президент Виктор Янукович в Киев с народно въстание. Докато анексирането на Крим беше до голяма степен безкръвно, то беше последвано от конфликт в източната част на Украйна, отнел около 13 000 живота.