Най-малко 137 жени във Франция са намерили смъртта си от ръцете на своя партньор през 2019 г., алармират правозащитни групи, цитирани от Си Ен Ен, предаде БГНЕС.
Още: ЕК осъди експулсирането на петимата хървати от Сърбия
Още: Заради депортация на петима нейни граждани: Хърватия изпрати протестна нота на Сърбия
Миналата година числото е 121, твърдят официалните власти в Париж. Неуспехът на страната да се справи с кризата предизвика гняв сред критиците, които твърдят, че Франция има проблем с женомразството, и принуди правителството да обяви национален дебат за домашното насилие.
Докато активистите се подготвят да излязат на улиците за масов протест на 23 ноември, преди приключването на тази консултация, има надежда, че техните думи най-накрая ще бъдат чути.
След смъртта на една от жертвите нейното име често може да се види изписано около Париж в тунели, по сгради и мостове от Камил Лекстре. Тя е член на феминистката група Collages Feminicides.
Още: Кремъл след заканите на Тръмп за санкции: Готови сме за диалог
Още: Зеленски за замразяването на войната: Гаранции за сигурността от Русия слабо ме интересуват
Целта им е да направят видими жертвите на убийството на жени, защото те са жени. Случаите, които обикновено се извършват от мъже, често са извършени от партньори или бивши партньори и включват непрекъсната злоупотреба и заплахи, сочи Световната здравна организация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дежавю: Задържаният за убийството с нож в Бавария е трябвало да бъде депортиран у нас
Още: 100 пожарникари гасят огромен пожар в Подмосковието (ВИДЕО)
„Това е, за да се подчертае фактът, че това е проблем във Франция: ние все още мислим, че жените принадлежат на мъжете“, заяви Лекстре пред Си Ен Ен, докато грижливо се подготвя да залепи плакат на съдебната палата по-рано този месец.
Честотата на убийствата на жени от партньорите им във Франция е по-висока от повечето страни в Европа. Последните данни на Евростат от 2017 г. показват, че повече жени са били убити във Франция, отколкото в Англия, Италия, Испания или Швейцария. Само в Германия има повече.
Марлен Шиапа, френският министър по въпросите на равенството между половете, смята, че отчасти за тази криза вина има културата.
Още: Русия изчисли щетите от боевете с ВСУ в Курска област, но не каза нищо за своите авиобомби
Още: СЗО: Грузия се освободи от маларията
"Смятам, че френското общество е дълбоко сексистко и е трудно да бъде накарано да се развива", каза тя пред Cи Ен Ен. "С правителството се опитвам да спечеля културна битка срещу сексизма и женомразството, но е вярно, че е много трудно."
На фона на обществения протест заради нарастващия проблем с убийствата на жени от партньорите им във Франция, правителството на президента Еманюел Макрон предприе няколко стъпки за справяне с проблема.
"Френските жени бяха погребани от нашето безразличие", заяви премиерът Едуар Филип през септември, преди да огласи редица мерки за борба с домашното насилие.
Филип обеща 5 милиона евро, за да бъдат създадени още 1000 места за настаняване при спешни случаи с жени, жертви на домашно насилие. Той също така насърчи назначаването на специализирани прокурори и съдилища за по-бързо справяне със случаите на домашно насилие, както и одит на работата на полицията в случаите на домашно насилие.
Сутринта, предхождаща обръщението на Филип, Макрон посети център за гореща линия за домашно насилие, където слуша редица обаждания.
През последните две години вестник "Либерасион“ направи отразяването на убийствата на жени приоритет, като проведе задълбочено разследване на убийствата, извършени от януари 2017 г. нататък.