Актовете на пиратство в световен мащаб остават стабилни през 2023 г., на исторически ниско ниво, въпреки възобновяването на напрежението в Червено море и Индийския океан, обяви център за морска сигурност, цитиран АФП.
Още: В коледната нощ: Почина един от най-възрастните хора в света
Още: Украйна прати хуманитарна помощ на Сирия
Нападенията - 5 по-малко в сравнение с 2022 г.
Миналата година са регистрирани общо 295 акта на пиратство и разбойничество в сравнение с 300 през 2022 г., което е най-ниското ниво от началото на статистиката през 2008 г., според годишния преглед на Центъра за морско информационно сътрудничество и осведоменост (MICA), базиран в Брест, Северозападна Франция.
Още: Отвличането на кораба "Руен" подхранва страховете от завръщане на пиратите в Червено море
"Общият брой на актовете на пиратство и разбойничество е стабилен", се каза в доклада, като тенденцията на нарастване в Югоизточна Азия се компенсира от лек спад в Карибската дъга.
Още: Коледен подарък за конспираторите: Йенс Столтенберг поема секретната група "Билдерберг"
Още: Първи случай на маймунска шарка в Косово
"В световен мащаб наблюдаваме стабилни тенденции", въпреки "многобройните зони на несигурност в Индийския океан", заяви Ерик Яслин, ръководител на центъра MICA.
Нападенията на хутите
Краят на 2023 г. беше белязан от вълна от нападения на подкрепяните от Иран йеменски бунтовници хути срещу търговски кораби около пролива Баб-ел-Мандеб, който свързва Червено море с Индийския океан.
Още: Свлачище затвори жп линия в Гърция
Още: Украинското разузнаване: Трима висши руски офицери са убити при атака с HIMARS и дронове (ВИДЕО)
Още: Пирати опитаха да превземат панамски кораб, но руски военни го спасиха
Около 12 % от световната търговия преминава през този проток.
Още: Германският президент разпусна парламента и определи дата за избори
Още: Естония започна военноморски патрули за защита на подводните кабели с Финландия
"Заплахата е жестока, с ракети и дронове, заредени с експлозиви. Около този проток има истинска загриженост", подчерта Джаслин.
Миналата година бяха регистрирани 47 атаки от този тип, основно около Баб-ел-Мандеб, но също така и край Ормузкия проток (в устието на Персийския залив) и край индийското крайбрежие.
На търговските кораби е отправена препоръка да изключат сигнала на системата за автоматична идентификация AIS (Automatic Identification System), която им позволява да бъдат локализирани в реално време, когато наближават пролива Баб-ел-Мандеб. Или, ако това не е възможно, да предават възможно най-малко информация.
Още: Пирати се предадоха и отрекоха от престъпния живот
"Това не е гаранция за оцеляване, но затруднява работата на врага", казва Джаслин.
Пак пирати и край Сомалия
За първи път от 2017 г. насам са регистрирани и случаи на пиратство край бреговете на Сомалия.
"Дали това е пиратство на възможността, защото всички военни ресурси са съсредоточени в Червено море? Или това е явление, което започва да се проявява отново? Твърде рано е да се каже", добави той.
Още: Пирати задържаха танкер край Нигерия
Междувременно във водите на Гвинейския залив, доскоро считани за едни от най-опасните в света за пиратство, през 2023 г. са били нападнати само седем кораба в сравнение с 26 през 2019 г.
Броят на отвличанията обаче отново е започнал да се увеличава, като през 2023 г. са отвлечени 18 души в сравнение със само двама през 2022 г., което все още е доста под висотата на 146-те отвлечени през 2019 г.
В тази зона "винаги има потенциал нещата да започнат отново", предупреди Яслин.
Създаден през 2016 г., Центърът MICA следи световния морски трафик 24 часа в денонощието. Той е установил партньорства с 65 корабни компании.