Полските превозвачи продължават да блокират границата с Украйна в знак на протест заради свободното придвижване на украинските камиони в ЕС. Междувременно втори украински шофьор на камион почина на границата между двете държави.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Водач почина на паркинг, чакайки три дни
През нощта между 22 и 23 ноември водач на тир с опасни стоки, който е чакал на дългата опашка почти три дни, за да прекоси пункта, е издъхнал на паркинг край Корчева. Става въпрос за ГКПП „Краковец-Корчева“.
Мъжът е на 56 години. Полицията твърди, че става дума за естествена смърт, но обстоятелствата около кончината му още не са ясни, каза Владимир Михалевич, председател на неправителствената организация Международни пътни превозвачи на Украйна, цитиран от „Украйна сейчас“.
Още: Полските граничари отказват да пуснат хуманитарни стоки в Украйна?
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Още един блокиран пункт
Същевременно полските превозвачи обявиха, че ще продължат да затварят граничните пунктове с Украйна до февруари 2024 г. Вече е блокиран още един ГКПП – „Медика-Шехини“. Така затворените пунктове, по които има дълги опашки от камиони, са вече четири - т.е. всички между Украйна и Полша.
All 4 border crossing points between #Ukraine and #Poland for trucks are blocked by Polish drivers, - speaker of the State Border Guard Service of Ukraine Demchenko
In this direction, about 1400 trucks are now waiting to enter Ukraine.
The State Border Guard Service also added… pic.twitter.com/HQtESLmsKEОще: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
— NEXTA (@nexta_tv) November 23, 2023
Блокадата на „Медика“ е започнала около 10:30 ч. местно време на 23 ноември. Там около 1400 камиона изчакват да влязат в Украйна от Полша, предаде „Украинска правда“.
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Още: Полските превозвачи заплашиха да блокират още един пункт на границата с Украйна
Защо поляците протестират?
Причината за блокадата е, че поляците се оплакват от нелоялна конкуренция от страна на украинските фирми за превоз на товари. Свободното влизане и движение на украинските превозвачи в Полша вреди на бизнеса им, посочват те в мотивите си. Всичко това е заради споразумението за либерализация на товарните превози между Украйна и ЕС. Според правилата на ЕС украинските камиони не се нуждаят от разрешителни до 30 юни 2024 г.
Броят на украинските превозвачи, които влизат в Полша, се е увеличил драстично, а протестиращите твърдят, че местният бизнес е подкопан. Те казват, че украинските шофьори превозват стоки от Полша до трети страни на по-ниска цена от тази, която местните компании могат да си позволят.
Словашките превозвачи също се включиха в протеста на полските си колеги.
Още: Границата между Украйна и Полша е задръстена с хиляди камиони: Каква е цената на блокадата? (ВИДЕО)