Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Все повече православни в Германия: каква е причината

26 юли 2024, 23:11 часа • 4007 прочитания

Радослав Тисма е роден в някогашна Югославия, но от 34 години живее в Хамбург и вече се определя като хамбургчанин. "В религиозен план обаче принадлежа към сръбската православна църква", казва той пред ДВ. "Неговата" църква в Хамбург се казва "Свети Архангел Михаил", а за освещаването ѝ пристигна самият сръбски патриарх Порфирий.

Тази църква в Хамбург е пример за нарастващото представителство на православната вяра в Германия. "Напоследък при нас идват все повече хора, намерили тук духовната си родина", обяснява 59-годишният Тисма. Той споделя, че наред със семействата, дошли в последните години от Сърбия, в църквата идват и много хора, които отдавна са интегрирани в града. Не липсват и младежи.

Не е като в "големите" църкви

Още: Берлин и Анкара кръстосаха шпаги заради дюнери

Укрепването на сръбската православна общност в Хамбург не е единичен случай - в сянката на кризата, в която се намират католическата и протестантската църкви в Германия, православните общности осезаемо растат.

През 2023 година католическата църква е загубила над 591 000 свои членове и в момента има малко повече от 20 милиона. Протестантите са се лишили за една година от 560 000 членове и сега имат 18,5 милиона. Оттам следва, че само 47,5 процента от германците се числят към някоя от двете "големи" църкви. След Обединението през 1991 година процентите надхвърляха 70.

В същото време православните стават все повече - макар точни данни за броя им да няма. Православни християни живеят в Германия от векове. Но благодарение на миграцията - навремето по линия на гастарбайтерите от Гърция, Югославия и други страни - от 1960-те години насам броят им значително нараства. Ако преди десет години общият брой на православните е бил максимум 1,5 милиона, в края на 2021 година вече се изхожда от цели 3 милиона.

Според протестантската църква в Германия православните са дори почти 4 милиона. Данните се потвърждават и от гръцкия православен епископ Емануел Сфиаткос, който е роден в германския град Дуисбург и междувременно ръководи гръцката православна общност в Берлин.

Още: Rheinmetall получи поръчка за изграждане на завод за боеприпаси в Украйна

"Вече не сме църква на малцинството, нито на мигрантите. Ние сме тук", казва Сфиаткос. По неговите думи в Германия има над 600 православни общности на различни езици.

На какво се дължи увеличението?

Допреди няколко десетилетия повечето православни християни в Германия са били гърци и руснаци. Днес най-голям брой са румънците - 900 000. А руснаците, гърците, българите и сърбите са средно по около 500 000.

Предполага се, че числата може и да са много по-високи, като освен това след началото на руската нападателна война срещу Украйна рязко нарасна и броят на православните украинци в страната.

Още: Ето колко достигна средната работна заплата в Германия

Що се отнася до представителството на православните руснаци, политическият курс на Русия, който се поддържа от Руската православна църква и нейния патриарх, дава отражение и в Германия. Тримата руски православни епископи в Германия са се оттеглили още през 2018 от Православната епископска конференция в Германия, а службите в руските църкви по правило са единствените, на които не се произнася и дума немски.

Християните от Сирия и Ирак

Една от църквите, увеличила значително членовете си, е Сирийската православна църква от Антиохия. Предполага се, че нейните членове в Германия са около 100 000.

"Нашата църква постоянно се разраства - идват много хора от регионите в Сирия и Ирак, където се води война", казва пред ДВ Линда Гювен, която членува в тази църковна общност. "Чувстваме се добре приети. Католическите и протестантските общности ни подкрепят по много въпроси", споделя 35-годишната учителка.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес