Ще намалява ли военната помощ за Украйна? Този въпрос поставя материал на британския консервативен вестник The Telegraph, изготвен от кореспондента на изданието в Брюксел Джо Барнс.
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
След като Русия предприе инвазията в Украйна през февруари, Великобритания, Франция и Германия обещаха да подкрепят Киев и да му предоставят всякаква помощ, необходима за победа във въоръжения конфликт. Но юли беше първият месец след избухването на военните действия, през който не бяха направени значителни нови обещания за доставка на оръжия от най-големите икономики в Европа.
Данните, публикувани от Института за световна икономика в Кил, който проследява помощта за Украйна, ще засилят страховете в Киев, че интересът на Запада към конфликта намалява на фона на нарастващата криза и увеличаващите се разходи за живот, смята Барнс. А колкото по-дълго продължават битките, толкова по-зависима става Украйна от постоянните доставки на западно оръжие и финансова помощ, добавя той.
Конфликтът навлиза в "критична фаза"
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
"През юли, донорите не поеха инициатива за нова военна помощ, но доставиха оръжия, които вече бяха обещали", каза Кристоф Требеш от института в Кил. През юли е обещана военна помощ за 1,5 млрд. евро за Украйна спрямо общо 84,2 млрд. евро общо като обещана досега военна подкрепа. Водещи европейски донори - Обединеното кралство, Германия, Полша, Франция, Италия и Испания - не поемат нови големи обещания. Но експертите посочват, че от досега обещаното все повече идва т.е. разликата между обещано и доставено се скъсява.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.
Още: Страх от връщане към корените: Македонската партия в Албания иска забрана за българска фондация
На конференция в Копенхаген, където страните-спонсори говориха за ангажименти да помогнат на Украйна, Обединеното кралство обеща да удвои броя на ракетните установки с голям обсег M270, най-модерните залпови системи в британската армия, които да бъдат изпратени в Киев. Какво значи това в числа - 3 нови такива системи, след като досега в Украйна са пратени 3. М270 е по-тежкият еквивалент на HIMARS - има възможност да изстреля едновременно 12 ракети, вместо 6, както е при HIMARS, но пък HIMARS са по-мобилни системи.
Лондон остава най-големият европейски съюзник на Украйна, предоставяйки логистична помощ за укрепване на нейната армия, но все още изостава от Вашингтон, който участва с около 21 милиарда евро повече.
"Тази помощ е въпрос на живот и смърт за нас", заяви Андрий Йермак, ръководител на кабинета на президента Зеленски. "Единственият начин да спрем Путин е да се предоставя максимална военна помощ на Украйна и да наложим много по-строги санкции срещу Русия“, добави украинският външен министър Дмитрий Кулеба.
Още: Фицо се уплаши от "преврат" като Майдана в Украйна, спешно затяга мерките
Още: Около 1000 севернокорейски войници вече са загинали в Курск
Превод: Ганчо Каменарски