Британското правителство обяви санкции срещу 30 кораба, които според него са част от сенчестия флот на Русия. По този начин броят, на санкционираните от Лондон кораби, нарасна на 73.
Още: "Конфискувайте незаконния петрол": Евродепутатите искат мощен удар върху руския "сенчест флот"
Външният министър Дейвид Лами нарече мерките "най-големия пакет от санкции“ на Обединеното кралство срещу танкери и товарни кораби, използвани от Москва за заобикаляне на ембаргото за износ и петрол, за да финансира войната си срещу Украйна.
Санкции и за застрахователи
Обединеното кралство също така наложи санкции на двама руски застрахователи, които обвини, че са дали възможност за създаването на т.нар. сенчест флот, който оперира под съмнителна собственост или без подходяща застраховка.
Корабите, които често превозват руски петрол и бензин, но плават под флага на друга държава, позволяват на Кремъл да продължи да изнася въпреки санкциите.
Половината от корабите, засегнати от последните санкции, са превозили петрол и петролни продукти на стойност над 4,3 млрд. долара през последната година, според изявление на Службата за външна търговия и развитие на Британската общност.
Обявени от Лами по време на срещата на външните министри от Г-7 в Италия, новите ограничения надхвърлят броя на корабите, които понастоящем са обект на санкции от страна на САЩ (39) и ЕС (19).
Още: Въпреки санкциите: Сенчестият флот на Русия расте
Според Лондон санкциите "дават резултат“, тъй като „Русия става все по-зависима от държави като Северна Корея и Иран по отношение на военното оборудване“, пише БГНЕС.