Специалната агенция за национална сигурност на Великобритания обвини индиректно руската компания Касперски, че застрашава сигурността на кралството, предаде ТАСС.
Антивирусната програма на руската компания "Касперски" се намира под частична забрана във Великобритания, пише в изданието си от 2 декември "Financial times" като се позова на писмо от централата.
Центърът за национална киберсигурност на Великобритания (NCSC ), част от Центъра за правителствена връзка, забрани на държавните учреждения, свързани със сигурността, да използват продуктите на „Лаборатория Касперски”. Центърът е аналог на американската Агенция за национална сигурност, допълва БГНЕС.
„Като имаме предвид, че достъпът на Русия до информация е риск за националната сигурност, не трябва да се избира антивирусът на руската компания”, се казва в писмото. Няма посочен конкретен списък с държавни институции, за които се отнася забраната.
По-рано американското правителство забрани употребата на антивирусния софтуер на "Касперски" заради подозрения, че компанията поддържа сериозна връзки с руското разузнаване и застрашава американската сигурност. Наредбата бе наложена от действащата в момента на длъжността секретар по вътрешна сигурност Илейн Дюк. Тя нареди на всички правителствени служители да премахнат и заменят всички продукти на най-голямата европейска компания, специализирана в разработката на софтуер за защита от хакери. Това трябва да се случи в рамките на 90 дни.
"Департаментът е притеснен от връзките между определени високопоставени служители на "Касперски", руското разузнаване и други правителствени агенции", гласи изявлението на Дюк. Тя също така изрази загриженост, че руските разузнавателни служби могат по закон да поискат или да принудят компанията да им съдейства при прихващането на комуникации през руските мрежи.
"Рискът, че руското правителство (независимо дали действа самостоятелно или в сътрудничество с "Касперски") може да се възползва от достъпа, осигурен от продуктите на компанията, за да компрометира федерална информация и информационни системи, пряко засяга националната сигурност на САЩ", каза Дюк.
Тогава от "Лаборатория Касперски" изразиха увереността си, че разследването на дейността им от страна на САЩ ще потвърди липсата им на връзки с властите в Руската федерация.
"Компанията ще продължи да работи с Департамента за вътрешна сигурност на САЩ, тъй като "Лаборатория Касперски" е убедена, че по-нататъшното разследване ще докаже необосноваността на предявените обвинения", заявиха от пресслужбата на руския софтуерен гигант.
Те подчертаха, че нямат политически връзки с която и да е държава в света и изразиха "разочарование от решението на департамента". Те бяха категорични, че ще предоставят цялата необходима информация, за да докажат невинността си.