Ваксината на Pfizer срещу коронавируса може да представлява по-голям риск за момчетата на 16 и 17 години, отколкото се смяташе досега, сочи проучване на медици от САЩ, пише Дейли Мейл. Проучването сочи, че момчетата са 14 пъти по-склонни да развият миокардит след поставянето на ваксината.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Изследването идва на фона на решението на Великобритания да продължи с ваксинирането на 16 и 17-годишни тийнейджъри.
Миналата седмица консултативният комитет на правителството реши, че тийнейджърите трябва да получат първа доза от ваксината преди старта на учебната година тази есен.
Данните от ваксинациите в САЩ, които ваксинират деца от месеци, показват, че тийнейджърите са изложени на по-висок риск.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Изследването, публикувано в JAMA Cardiology, се базира на анализ на 15 деца, засегнати от миокардит след ваксинация с препарата на Pfizer, с която ще бъдат имунизирани и децата във Великобритания. Констатациите отразяват данни от Центровете за контрол и превенция на заболяванията, което предполага, че рискът е до девет пъти по -висок сред тийнейджърите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Всички младежи са се оплакали от болки в гърдите, които са започнали няколко дни след ваксинацията и са продължили около седмица след това. Нито едно дете не е било настанено в интензивно отделение, и всички са били изписани след седмица лечение.
Лекарите в детската болница в Бостън обаче, предупреждават, че дългосрочните рискове от миокардит след ваксинацията „остават неизвестни“.
Миокардит е възпаление на сърдечния мускул. В повечето случаи болестта изчезва без усложнения, но в редки случаи се развива увреждане на сърцето, което може да попречи на органа да изпомпва кръв правилно. Някои пациенти може да се нуждаят от сърдечна трансплантация.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Решението на Обединеното кралство миналата седмица да подложи 16 и 17-годишните младежи на ваксина взриви общественото мнение, като водещи експерти го определиха като неетично.
Професор Хелън Бедфорд, експерт по здравето на децата в Университетския колеж в Лондон и Института по детско здраве на Great Ormond Street, предупреди, че ваксинацията ще е вредна за децата.
„Истинският проблем тук е дали изобщо трябва да ваксинираме деца. Те са с много малък риск от COVID, така че въпросът е кой би имал полза, ако бъдат ваксинирани? „Вече имаме много висок прием на ваксини сред възрастните, много по -висок от САЩ и Канада, затова не е нужно да тормозим децата.", допълни професорът.
В същото време Израелското здравно министерство разследва случаи на миокардит във връзка с ваксинациите срещу COVID-19 с препарата на BioNTech/Pfizer. Според предварителни данни от изследване, в страната има "десетки случаи" на миокардит при общо над 5 милиона ваксинирани. Реакцията е настъпила след поставянето на втората доза от ваксината, съобщи израелският координатор на борбата срещу пандемията Нахман Аш.