Ваксина срещу малария получи зелена светлина за употреба в Гана

13 април 2023, 06:03 часа • 1241 | прочитания

Ваксина срещу малария, разработена от британския Оксфордски университет, ще се използва в Гана, предаде АФП. За първи път в света тя получава разрешение от регулаторните органи.

Още: Да е близо до Вучич: Разследват Додик за луксозна вила

Още: Нови данни за огромен брой убити руски войници, дадоха на Тръмп хитър план за натиск спрямо Путин (ОБЗОР-ВИДЕО)

"Ваксината е одобрена за употреба при деца на възраст 5-36 месеца - възрастовата група с най-висок риск от смърт от малария", се казва в изявление на университета.

"Надяваме се, че тази първа решаваща стъпка ще позволи на ваксината да помогне на ганайските и африканските деца да се борят ефективно с маларията", допълва той.

Професор Ейдриън Хил, главен изследовател на програмата за ваксина R21/Matrix-M и директор на университетския институт "Дженър", заяви, че това е "кулминацията на 30-годишните изследвания на ваксината срещу малария в Оксфорд с разработването и осигуряването на високоефективна ваксина, която може да бъде доставена в подходящ мащаб в страните, които се нуждаят най-много от нея".

Още: Русия с унищожителна атака по Днипро, градът е в пламъци (СНИМКИ и ВИДЕО)

Още: "Не за първи и не за десети път разказа за СВО": "Комерсант" за Путин

През септември миналата година Оксфорд обяви, че бустерна доза от новата маларийна ваксина поддържа високо ниво на защита срещу болестта и изрази надежда, че тя може да се произвежда в голям мащаб в рамките на няколко години.

Международният изследователски екип изказа предположение, че ваксината може да представлява повратна точка в борбата срещу болестта, пренасяна от комари, която само през 2020 г. е убила 627 000 души - предимно африкански деца.

Миналата година друга ваксина, произведена от британския фармацевтичен гигант GSK, стана първата, която беше препоръчана за широко използване срещу малария от Световната здравна организация и вече е приложена на повече от един милион деца в Африка.

Изследванията обаче установиха, че ефективността на ваксината на GSK е около 60 % и значително намалява с течение на времето, дори и при прилагане на подсилваща доза, пише БГНЕС. 

Още: Джей Ди Ванс кацна в Гренландия

Още: Ердоган, Имамоглу и големите страхове за Турция: Говори Тайфур Хюсеин (ВИДЕО)

В същото време ваксината R21/Matrix-M на Оксфорд е със 77% ефективност при предотвратяването на малария в изследване, публикувано миналата година - за първи път е постигната целта на пътната карта на СЗО от 75%.

ОЩЕ: СЗО: Скок в смъртността от малария заради COVID-19

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес