Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В лабиринт от шахти и на 60 метра под земята: тонове пари в брой

12 август 2024, 20:51 часа • 4077 прочитания

Халберщат през лятото на 1990 година. Марен, Роберт и Фолкер се познавали още от детинство. По-скоро случайно те намират в една изоставена шахта милионите от ГДР. Гигантската камара от банкноти била складирана там, за да изгние. Това виждат зрителите на филма „Две към едно“, който е по екраните в Германия, но доста невероятната история всъщност е много близка до действителността, пише АРД.

Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават

Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)

Банкнотите от ГДР е трябвало да изгният

В хода на Обединението на Германия гражданите на ГДР приемат и валутата на ФРГ - германската марка. От първи юли 1990 година банкнотите на ГДР вече не са официално платежно средство, припомня германската общественоправна медия. Банкнотите се предават в Държавната банка в Берлин, която ги складира в една изоставена шахта край град Халберщат, провинция Саксония-Анхалт. Парите са зазидани и покрити с мазилка – за да няма съмнения, че скоро ще изгният, както потвърждава и експертиза от 1992 година, пише АРД.

Още: Спортното чудо на ГДР и тъмната му слава

Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна

Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя

Само че не става точно така, обяснява Кристине Фолк, говорителка на Кредитната банка за възстановяване и развитие KfW. „Банкнотите са били над 600 милиона - общо 3000 тона пари в брой. На 60 метра под земята в лабиринт от шахти.“

Съкровището от Халберщат привлича иманяри

Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

„Съкровището от Халберщат“ обаче не остава скрито – но от складирането му до нахлуването на иманяри в шахтите минават цели десет години. През 2001 година в банката KfW постъпва информация, че банкноти от шахтата се намират в обращение, както казва говорителката Фолк. „Това са били банкноти с номинал 200 и 500 марки, които никога не са били пускани в обращение в ГДР, поради което не е имало как да са били намерени на някой таван.“

KfW е банката, която става правоприемник на Държавната банка в Източен Берлин, поради което се явява и собственик на складираните под земята банкноти. Тя носи и отговорността за тях, посочва пред АРД Кристине Фолк, която е имала възможността да види банкнотите в началото на 2000-те години.

Още: Поредна размяна на удари с дронове между Украйна и Русия, в Лиски петролната база гори пети ден (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

Още: Къде потънаха милиардите от бившата ГДР? Ето къде са изчезналите богатства на източногерманската комунистическа партия

„Установихме, че в бетонната стена на една от шахтите е имало дупка, през която някой е успял да проникне. Трябваше незабавно да действаме и да вземем решение дали да оставим парите там“, разказва пред АРД Фолк. Тогава от банката преценяват, че има твърде голям риск при някое следващо проникване някой да рискува живота си – да се нарани или да се случи нещо още по-лошо.

Товарът на 298 камиона с банкноти от ГДР е унищожен

През март 2002 година KfW започва да изнася парите от шахтата. След като били разрушени стените на подземното укритие, парите били изнесени на повърхността от разположената на 300 метра дълбочина шахта. Още под земята със специално устройство банкнотите били почистени от пясъка и чакъла и поставени в контейнери. Общо 298 камиона с банкноти после отнасят товара си до инсталацията за изгаряне на отпадъци в Бушхаус, където ценните книжа вече окончателно са унищожени.

 

Още: Потрес в ГДР - какво е представлявала "Крепостта на трипера" и как са тормозели жените там

Източник: Дойче веле

Как преподаваха история в училищата на ГДР и ФРГ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес