Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Юнкер обръща ЕС към финансови инструменти, които докараха кризата в САЩ

25 ноември 2014, 14:04 часа • 20548 прочитания

Европейската комисия най-вероятно ще прехвърли част от бюджета си в специални финансови инструменти, за да може да реализира готвения от новия си председател Жан-Клод Юнкер инвестиционен план на стойност 300 млрд. евро.

Представяне на плана ще бъде направено утре, 26 ноември. Интересен факт е, че от Партията на европейските социалисти (ПЕС) вече обявиха, че застават зад Юнкер ако този план бъде реализиран така, както бившият премиер на Люксембург обещаваше. Припомняме, че в четвъртък, 27 ноември, в ЕП предстои вот на недоверие спрямо Юнкер заради скандала „ЛюксЛийкс”.

Според EurActiv Юнкер планира да не настоява за по-големи вноски от страните-членки за инвестиции, особено след скандала с Великобритания заради необходимостта някои държави да дадат повече. Вместо това ще се заложи на прехвърляне на повече пари в специални инвестиционни фондове, като идеята е те да играят на борсата с инструменти с висок риск и да привличат частно финансиране за инфраструктурни проекти. Именно заради сложните финансови инструменти през 2007-2008 година финансовият сектор в САЩ буквално рухна и предизвика световната финансова криза.

Източникът, който съобщава новината, твърди, че обръщането към сложни финансови инструменти ще е от полза и за страните-членки, защото нямало да дават годишни такси за специалните инвестиционни фондове. Няма обаче все още яснота за какви цифри става въпрос по отношение на сложните финансови инструменти.

Новата идея може да предизвика още по-яростна реакция от страна на крайните националисти в Европейския парламент, начело с Найджъл Фарадж и Марин Льо Пен. Точно те инициираха вота на недоверие срещу Юнкер. Льо Пен вече каза следното по адрес на премиера на Люксембург: "Френските граждани ще са доволни да чуят, че благодарение на г-н Юнкер плащат повече данъци". Льо Пен визираше политиката на Люксембург по времето на Юнкер за привличане на големи корпорации, които да отклоняват печалбите си към Великото херцогство и така да избягват данъци.

Годишно бюджетът на ЕС е в размер на 140 млрд. евро. В периода 2014-2020 година европейската бюджетна рамка е около 1 трилион евро. През миналата година, в границите на Многогодишната финансова рамка, ЕС създаде „специални финансови инструменти”. Те се използват в подкрепа на малкия и среден бизнес, както и да финансират големи транспортни и енергийни проекти, без да трябва да се търси участие на търговски банки. Вместо банките, се гледа към пенсионните фондове и застрахователните компании. Такъв инструмент например е Connecting Europe Facility, като до 2020 година в него има 33,3 млрд. евро за железопътни и инфраструктурни проекти, които да свържат страните-членки на ЕС в една обща пътна мрежа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес