Унгарския Центравоевропейски университет (ЦЕУ) огласи днес, че ВУЗ-ът е бил „принуден“ да премести най-престижните си учебни програми във Виена след дълга и ожесточена правна битка с правителството на Виктор Орбан.
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
„ЦЕУ беше прогонен със сила“, каза Михаел Игнатиеф, ректор на университета, който беше основан от американския милиардер с унгарски произход Джордж Сорос.
„Това е безпрецедентно. Американска институция беше извадена от страна, която е съюзник в НАТО.“
От университета заявяват, че ще започнат да преподават всички акредитирани от САЩ програми на ново място във Виена, което ще започне да действа през септември 2019 г.
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай
ЦЕУ обаче ще запази кампуса си в Будапеща, а тези, които са се записали там, ще могат да завършат своето обучение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"
Привличайки студенти от над 100 държави и главно предлагайки акредитирани от САЩ магистърски програми, ЦЕУ отдавна се счита от националиста Орбан за враждебен бастион на либерализма.
Основан от родения в Унгария Сорос през 1991 г. и нает в американската държава Ню Йорк, ЦЕУ заявява, че целта на закона, приет през април 2017 г., е да се поставят строги изисквания към чуждестранните университети.
Приемането на законопроекта, смятано от критиците на тази стъпка за удар срещу академичната свобода, беше цитирано в неотдавнашния доклад на ЕС за Унгария, който подтикна Европейския парламент да започне безпрецедентно съдебно действие по т. нар. Член 7 срещу Будапеща през септември.
Още: Кипър продължава да е в плен на студа
Още: Тръмп все повече се облизва за богатствата на Украйна, скоро очаква споразумение
Според ЦЕУ оттогава те спазват закона, като открива своя дейност в щата Ню Йорк, за което американските регулатори потвърдиха, че организира образователни дейности.
Но говорител на правителството в Будапеща нарече американския кампус "кампуса Патьомкин ", който не отговаря на новите правила, поради което правителството отказва да подпише споразумение с властите на САЩ, което да позволи на ЦЕУ да продължи да работи.