Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украйна увеличава производството на оръжие, но има цял списък с ограничения

20 март 2024, 12:51 часа • 10538 прочитания

Преди мащабната инвазия на Русия през февруари 2022 г. Украйна не произвеждаше почти никакви оръжия, но сега местната оръжейна индустрия процъфтява.

Заводите произвеждат минохвъргачки, военно оборудване, ракети и други оръжия, които са от решаващо значение за военните действия. Производството се утрои през 2023 г. и се очаква да се увеличи шест пъти през тази година, пише в свой материал The Washington Post.

Отбелязва се, че местното производство не е достатъчно, за да компенсира загубата на международна подкрепа, особено на оръжия от САЩ. Но при положение че пакетът на стойност 60 млрд. долара е в застой в Конгреса заради републиканците, това производство е по-важно от всякога.

Още: Надежда: Майк Джонсън обеща помощен пакет за Украйна, но различен от приетия в Сената

Дронове и снаряди

Пример WP дава по отношение на дроновете, за които се твърди, че са променили хода на войната, Украйна вече произвежда 90% от това, от което се нуждае, заяви министърът на цифровата трансформация Михайло Фьодоров.

Освен това украинските отбранителни компании ще се опитат да задоволят и спешната нужда на въоръжените сили от 155-милиметрови артилерийски снаряди по стандарта на НАТО. Според представител на държавната отбранителна компания "Укроборонпром" производството ще започне едва "през втората половина на тази година".

Снимка: Генерален щаб на украинската армия

Още: Германия дава хиляди снаряди на Украйна, Белгия също обяви военен пакет (ВИДЕО)

Ограничения

Цял списък от ограничения пречи на украинската отбранителна промишленост да увеличи производството - от липсата на адекватно финансиране до търсенето на достатъчно количество барут.

Освен това, тъй като Украйна увеличава производството на оръжие, Русия започна да атакува оръжейните ѝ заводи. Много от ракетите досега са прехванати, но за някои се съобщава, че са намерили целта си. Като защитна мярка компаниите разделят или дублират производствените етапи и ги разполагат на различни места. Някои ключови процеси се извършват дори под земята. Всичко това намалява скоростта на производство.

Още: Снаряди и бронирана техника: Косово изпраща на Украйна два пакета военна помощ (СНИМКИ)

Помощта на съюзниците

Украйна също така заявява, че няма да може да посрещне изцяло нуждите на армията сама и без помощта на съюзниците си.

Докато Белият дом се опитва да прокара в Конгреса помощ в размер на 60 млрд. долара, за Киев се появяват проблясъци на надежда. Миналата седмица Европейският съюз одобри военен пакет в размер на 5 млрд. евро, а администрацията на Джо Байдън обяви, че ще изпрати помощ в размер на 300 млн. долара, което стана възможно благодарение на "неочаквани икономии" в договорите на Пентагона за Украйна.

Още: 5 милиарда евро: Илюзия ли е новата военна помощ от ЕС за Украйна?

Чешката инициатива за 800 хиляди снаряда за Киев е в ход - през следващите седмици се очакват първи доставки. Всичко това обаче остава далеч от нуждите на Украйна.

Военният експерт Пьотр Черник наскоро реагира по време на телемаратон на изявленията в западната преса, че Украйна изпитва огромен недостиг на боеприпаси. "Чехите намериха за нас 800 хиляди боеприпаса и това не е лошо. При сегашните темпове на бойните действия никога не сме надхвърляли 5000 боеприпаса на ден. При този режим ще имаме достатъчно снаряди за цели шест месеца. Като цяло, през тази година за Украйна са заявени около 1,5 млн. снаряда. Ако бойните действия продължат по този начин и в бъдеще, би трябвало да имаме достатъчно", каза той, цитиран от УНИАН.

Още: ЕК отпусна половин милиард евро за производство на боеприпаси

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес