Морето изхвърля лилави медузи до остров Евбея. Лилавите медузи са токсични, ужилването от тях е болезнено, предупреждават лекарите. Експерти твърдят, че повишаване на температурата на морската вода и риболовът благоприятстват за появата на лилавата медуза. Тя се счита за едно от най-опасните мекотели в Егейско море. „Ако се появят и през летния сезон или се задържат под нивото на водата през лятото, няма да имаме туристи“, изказаха опасение местните жители на остров Евбея, съобщи БНР.
ОЩЕ: Необичайно създание, "пътуващо във времето", може да остарява в обратна посока
Опасност за хората
Лилавите медузи не са атракция, а риск за хората до брега на морето, предупреждават властите на остров Евбея. Те се обърнаха към родителите да предпазят децата от допир с тази токсична медуза.
Ако човек бъда нападнат от лилава медуза трябва незабавно да излезе от водата и да премахне мекотелото от тялото, подчертават медиците. След това да не се използват популярните методи с оцет и спирт, защото те влошават положението след допир с този вид медузи. Само лед е спасението, казаха лекарите.
ОЩЕ: Две същества, слети в един организъм със споделени функции, озадачават учените
Спасители и рибари казаха, че тези медузи нападат и на плиткото и около шамандурите.
Този вид, който причинява много болезнени опарвания с пипалата си, обитава много части на Средиземноморието. Преди климатичните промени той преживяваше бум в популацията на всеки 10-12 години, който траеше около 2 години.
ОЩЕ: Естествени методи за облекчаване на опарване от медуза
Тази година е втората от настоящия бум в популацията на лилавата медуза, който започна през октомври 2020 г. Учените, обаче, не могат да кажат дали броят им ще намалее.