The Times: Тръмп търси помощ от Русия срещу Китай в Арктика

08 май 2019, 13:00 часа • 4585 | прочитания

Американският президент Доналд Тръмп търси помощ от Русия за справяне с амбициите на Китай в Арктика, смята коментатора Роджър Бойес от в. The Times.

Още: Не само войните: Нова глобална заплаха чука на вратата

Още: Трета украинска атака срещу руските убийци, почернили Суми, пак взривове в Крим

Авторът припомня, че държавният секретар на САЩ Майк Помпео в реч в Северна Финландия каза, че постепенното затопляне на Северния ледовит океан ще отвори нови търговски пътища - въпреки факта, че администрацията на Тръмп отрича факта на изменението на климата.

Но, пише Бойес, американските власти са прави, отбелязвайки промените в Далечния Север. Сега сериозните държави се интересуват от това, което се случва в Арктика, тъй като разбират, че ресурсите на региона ще станат по-достъпни. Леденото покритие на океана се свива.

Русия счита, че нейното северно крайбрежие е стратегически важно. Но администрацията на президента Тръмп е загрижена, тъй като Китай сега се нарича "почти арктическа държава".

Още: Зеленски: Има данни, че Русия е използвала севернокорейска ракета за удара по Киев (СНИМКИ)

Още: Русия атакува Харков, дрон изпепели храм в Белгородска област (ВИДЕО)

Русия укрепва военните си бази в този регион, за да защити своята икономическа зона и стратегически интереси. Но, както пише авторът на статията, въпреки че Китай все още официално се интересува само от икономическия компонент на северния морски път, няма съмнение, че с времето ще поеме по пътя на милитаризацията.

Пекин скоро ще построи атомен ледоразбивач, който ще бъде по-голям от всеки подобен руски кораб.

Сега Арктика се превръща в нов фронт в политиката на САЩ към Китай. Китайските военни стратези се опасяват, че в случай на конфликт, Вашингтон ще блокира Малакския пролив, през който преминава 80% от петрола за Китай.

Съответно, интересът на Пекин към северния морски маршрут не е само търговски, а е опит да се осигурят алтернативни начини за доставяне на необходимите за страната материали в случай на конфликт.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 25.04.25 - Колко руски военни са изчезнали на фронта?

Още: Украински министър разкри ще има ли сделка за редките минерали тази седмица

Засега Русия се отнася спокойно към арктическите амбиции на Китай. За Кремъл, който остава под санкциите на Запада поради анексирането на Крим, е логично да си сътрудничи с Китай в разработването на втечнен газ в Арктика.

Но в дългосрочен план Москва ще бъде обезпокоена от ролята на Пекин в региона.

Държавният секретар Майк Помпео пристигна в Северна Финландия, за да подобри отношенията си с Москва, твърди Бойес.

За да избегне пряк сблъсък във Венецуела, Вашингтон трябва да установи отношения с Москва. За да се намали нарастващото влияние на Иран в Сирия, САЩ се нуждаят Москва, а не Техеран да бъде главният съюзник на сирийския президент Башар Асад.

Освен това, както в Арктика, така и в други региони на света, Вашингтон се интересува от това, че Русия отново гледа на Запад и не се превръща в младши партньор на Пекин.

Докато планетата се затопля, започва нова студена война и Америка се нуждае от всички възможни съюзници, пише коментаторът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес