Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

The Times: Тръмп търси помощ от Русия срещу Китай в Арктика

08 май 2019, 13:00 часа • 4524 прочитания

Американският президент Доналд Тръмп търси помощ от Русия за справяне с амбициите на Китай в Арктика, смята коментатора Роджър Бойес от в. The Times.

Авторът припомня, че държавният секретар на САЩ Майк Помпео в реч в Северна Финландия каза, че постепенното затопляне на Северния ледовит океан ще отвори нови търговски пътища - въпреки факта, че администрацията на Тръмп отрича факта на изменението на климата.

Но, пише Бойес, американските власти са прави, отбелязвайки промените в Далечния Север. Сега сериозните държави се интересуват от това, което се случва в Арктика, тъй като разбират, че ресурсите на региона ще станат по-достъпни. Леденото покритие на океана се свива.

Русия счита, че нейното северно крайбрежие е стратегически важно. Но администрацията на президента Тръмп е загрижена, тъй като Китай сега се нарича "почти арктическа държава".

Русия укрепва военните си бази в този регион, за да защити своята икономическа зона и стратегически интереси. Но, както пише авторът на статията, въпреки че Китай все още официално се интересува само от икономическия компонент на северния морски път, няма съмнение, че с времето ще поеме по пътя на милитаризацията.

Пекин скоро ще построи атомен ледоразбивач, който ще бъде по-голям от всеки подобен руски кораб.

Сега Арктика се превръща в нов фронт в политиката на САЩ към Китай. Китайските военни стратези се опасяват, че в случай на конфликт, Вашингтон ще блокира Малакския пролив, през който преминава 80% от петрола за Китай.

Съответно, интересът на Пекин към северния морски маршрут не е само търговски, а е опит да се осигурят алтернативни начини за доставяне на необходимите за страната материали в случай на конфликт.

Засега Русия се отнася спокойно към арктическите амбиции на Китай. За Кремъл, който остава под санкциите на Запада поради анексирането на Крим, е логично да си сътрудничи с Китай в разработването на втечнен газ в Арктика.

Но в дългосрочен план Москва ще бъде обезпокоена от ролята на Пекин в региона.

Държавният секретар Майк Помпео пристигна в Северна Финландия, за да подобри отношенията си с Москва, твърди Бойес.

За да избегне пряк сблъсък във Венецуела, Вашингтон трябва да установи отношения с Москва. За да се намали нарастващото влияние на Иран в Сирия, САЩ се нуждаят Москва, а не Техеран да бъде главният съюзник на сирийския президент Башар Асад.

Освен това, както в Арктика, така и в други региони на света, Вашингтон се интересува от това, че Русия отново гледа на Запад и не се превръща в младши партньор на Пекин.

Докато планетата се затопля, започва нова студена война и Америка се нуждае от всички възможни съюзници, пише коментаторът.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес