Световната здравна организация (СЗО) предупреди във вторник, че смекчаването на мерките за забавяне на разпространението на новия коронавирус трябва да бъде постепенно и че ако рестрикциите бъдат премахнати прекалено рано, това може да доведе до нова вълна на увеличение на броя на инфекциите, предава Reuters, цитирани от "Фокус".
Още: Евакуират хора в Гърция заради тектонични пукнатини
Още: САЩ клекнаха: Предоставената американска помощ няма да се включва в договора за полезните изкопаеми
Според регионалния директор на СЗО за Западния Тихи океан Такеши Касай, ограничителните мерки са доказали, че са ефективен способ и хората трябва да са готови за нов начин на живот, който да позволи на обществата да функционират, докато същевременно заразата е под контрол.
„Трябва да адаптираме живота и здравните си системи към епидемията“, заяви той по време на онлайн пресконференция. „Поне докато не бъде намерена ваксина или много ефективно лечение, този процес ще трябва да стане новото ни нормално състояние“.
Правителствата, които обмислят премахването на мерките за блокиране, трябва да го правят внимателно и поетапно и да продължат да наблюдават епидемичната ситуация, каза той. Докато коронавирусът циркулира, никоя страна не е в безопасност от потенциално огромно огнище, предупреди Касай.
Още: След тежката жп катастрофа: Гърция подобрява безопасността на влаковете
Още: Нелепа смърт: 15-годишно момиче падна от тераса
Въпреки че през последните седмици Западният Тихи океан е много по-слабо пострадал от епидемията, отколкото Съединените щати или Европа, случаите в Япония и Сингапур се увеличават, отбелязва британската агенция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НАТО ще контролира въздушното пространство на част от Балканите
Още: Протестите им виновни: МВФ с понижена прогноза за икономическия ръст на Сърбия
Касай също предупреди, че епидемията не трябва да нарушава ваксинационните програми срещу други заболявания като полиомиелит, морбили и рубеола. В противен случай Западният Тихи океан може да се сблъска с нова криза, когато здравните системи вече са напрегнати.
Всичко за коронавируса следете ТУК.