Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

СЗО: Пандемична умора доведе до неподготвеност на някои страни за кризата

14 май 2020, 07:30 часа • 2109 прочитания

Силви Бриан, ръководител на управлението на инфекциозните опасности на Световната здравна организация, заяви, че органът на ООН е изненадан от липсата на подготовка на някои страни за пандемия преди коронавирусната криза, предаде АФП, цитирани от БГНЕС.

Още: Ватиканът: Папата е прекарал "спокойна нощ"

Още: Украйна: Оръжие за 20 млрд. евро и редкоземни богатства - нови завои. 267 руски дрона в атака (ОБЗОР - ВИДЕО)

Бриан каза, че в СЗО не е имало изненада от бързо разпространилата се пандемия, „защото знаехме че това може да се случи“. Тя допълва: "Вече имахме грипна пандемия през 2009 г. (свински грип H1N1) и този вирус също се разпространи много бързо: всеки континент беше засегнат за по-малко от девет седмици. Знаем, че предвид съвременния ни начин на живот той може да се движи много бързо.“

Но експертът посочи, че по-голямата изненада дошла от готовността на някои страни, „които наистина не бяха готови да се справят с тази пандемия.“

Според нея вина за тази недобра подготвеност е нещо, което нарича „пандемична умора“, натрупала се след епидемиите от 2003-2005 и 2009. "След пандемията от 2009 г., след като хората установиха, че в крайна сметка не всичко беше толкова лошо, се получи това, което наричаме пандемична умора, и страните не подновиха плановете си за готовност. Когато опасността премина, те сметнаха, че не е нещо, от което си струва да се стресират. Затова мисля, че много страни се озоваха пред новата коронавирусна пандемия наистина неподготвени.“

Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции

Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)

"Мисля, че пандемията от 2009 г. не се оказа толкова лоша, защото бяхме готови. Въпреки че имахме между 250 000 и 400 000 смъртни случая, ако не бяхме толкова добре подготвени, можеше да е много по-лошо.“

Бриан отчете по-високата степен на готовност, която са имали азиатските страни за действия срещу пандемията:„Когато сравнявате например какво се случва в Европа, Азия и Съединените щати, можете да видите, че азиатските страни са много по-подготвени, тъй като имаха ТОРС през 2003 г. и това остави значителни белези.

„След епидемията последва много остра икономическа криза, така че те имат лоши спомени за ТОРС и организират мерки.

Например в Южна Корея през 2015 г. имаше епидемия на Близкоизточен респираторен синдром, която очевидно не беше огромна епидемия, но имаше голямо влияние върху тяхната икономика. Затова те си научиха уроците и бяха готови.

Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници

Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство

„Мисля, че ще има същия ефект върху страните, които сега преживяват тази коронавирусна криза, след като влязоха в нея недостатъчно подготвени.

"И мисля, че хората ще са много по-готови сега, ако има втора вълна - която очевидно се надявам да няма".

 

Всичко за коронавируса следете ТУК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес