Съдбата на Джулиан Асанж: Последен опит да избегне екстрадиция в САЩ

20 февруари 2024, 08:04 часа • 3294 | прочитания

Британският Върховен съд решава съдбата на Джулиан Асандж. Във вторник и сряда основателят на WikiLeaks ще обжалва решението да бъде екстрадиран в Съединените щати, където го грозят 175 години затвор.

Още: Русия напредва бавно със строежа на наследника на потопения крайцер "Москва" (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 04.04.25 - Русия е готова за още война, ако Тръмп се провали с мира

Пред съда

Очаква се на изслушването тази седмица адвокатите на Асанж да поискат разрешение да оспорят заповедта за екстрадиция, подписана от тогавашния министър на вътрешните работи на Обединеното кралство Прити Пател преди почти две години.

ОЩЕ: ООН: Асандж може да бъде подложен на изтезания, ако бъде екстрадиран в САЩ

Ако не успеят да убедят съдиите, че има нещо нередно в тази заповед, Асанж трябва да бъде екстрадиран в рамките на 28 дни - освен ако не успее да убеди Европейския съд по правата на човека да спре временно самолета с така наречената заповед по "Правило 39".

Още: Русия отново атакува Харков, има данни за пострадали деца (ВИДЕО)

Още: След стряскащите мита на Тръмп: Хърватия иска специално внимание от ЕС за износа си към САЩ. Залогът е 800 милиона евро

Ник Вамос, бивш ръководител на отдел "Екстрадиция" в Кралската прокуратура, заяви, че ако Върховният съд отхвърли делото, американските маршали могат да пристигнат в Лондон в рамките на няколко дни.

Стела Асанж заяви пред Би Би Си, че съпругът ѝ няма да оцелее в американски затвор и че делото е политически мотивирано."Това дело ще определи дали той ще живее или ще умре", каза тя.

От 2019 г. насам г-н Асанж се намира в лондонския затвор Белмарш, тъй като делото за екстрадиция в САЩ продължава.

Обвиненията срещу него в САЩ са общо 18 и са свързани с публикуването на хиляди секретни американски документи и дипломатически телеграми на сайта му в периода между 2010 г. до 2011 г.

Още: Ниски разходи за отбрана и сянката на Франко: Защо Испания не се въоръжава?

Още: Русский мир: Да те засмуче канал, а руската армия да обира магазина и да язди магарета (ВИДЕО)

Според американските власти така той е нарушил закона и е застрашил живота на много хора.

Асандж и поддръжниците му твърдят, че той е действал като журналист и целта му е била да разкрие неправомерни действия на американската армия.

ОЩЕ: Австралийски депутати поискаха освобождаването на Джулиан Асандж

Как започва всичко?

Родом от Австралия, огромната съдебна битка на Асандж започна през 2010 г., когато Wikileaks разкри огромен брой поверителни военни файлове от войните в Ирак и Афганистан - включително кадри, показващи как хеликоптер на Съединените щати стреля по цивилни в Багдад.

В продължение на седем години той се укриваше в еквадорското посолство в Лондон, преди да бъде арестуван от столичната полиция през 2019 г.

През същата година САЩ поискаха екстрадирането му от Великобритания, като заявиха, че разкритията са застрашили живота на хората.

Две години по-късно британски съдия постанови, че макар САЩ да са доказали, че имат легитимно наказателно дело срещу Асанж, той не може да бъде предаден, защото може да се опита да си посегне на живота.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес