Съд в Португалия освободи повечето от обвиняемите в корупционен процес, свързан с правителствена схема за предоставяне на така наречените "златни" визи на богати чужденци, дело, което подчертава опасенията във връзка с противоречива, но широко разпространена практика в Европа.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
От 17 обвинителни акта, включително за корупция, пране на пари и злоупотреба с влияние, двама души получиха условни присъди и двама китайски граждани бяха глобени, предаде БГНЕС.
Но най-известният подсъдим - Мигел Маседо, който бе принуден да подаде оставка като министър на вътрешните работи от предишното дясноцентристко правителство през ноември 2014 г. - беше сред оневинените за обвинения в подкупи и въздействие.
"Оправдателната присъда е логичният резултат от липсата на доказателства в подкрепа на необосновано обвинение", заяви адвокатът му Алфредо Кастанайра Невес.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Съдът от Лисабон освободи и бившия директор на граничната полиция Мануел Ярмела Палос, който беше обвинен, че ръководи мрежа, която се възползва от предоставянето на разрешения за пребиваване на чуждестранни инвеститори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Притисната от недостиг на пари, Португалия в края на 2012 г. започна да предлага "златни" визи на богати чужденци, които искат да инвестират 500 000 евро в имоти, да направят капиталов трансфер от един милион евро или да създадат 10 работни места.
Страната раздаде 6800 такива разрешителни на инвеститори и 11 600 повече на членовете на техните семейства в замяна на инвестиции от 4,15 млрд. евро, повечето от които в недвижими имоти.
Китай е страната с най-голям брой бенефициенти по схемата, следвана от Бразилия.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Редица европейски правителства предлагат паспорти или права на пребиваване в замяна на инвестиции.
Анализирайки схемите в Кипър, Малта и Португалия за неотдавнашен доклад, Transparency International и Global Witness отбелязаха „начините, по които недостатъчната грижа, широките правомощия за преценка и конфликтите на интереси могат да отворят вратата на Европа за корумпираните“.
Един от най-сериозните критици на положението в тази област в Португалия депутатът Ана Гомес каза, че е „разочарована, но не и изненадана“ от съдебното решение от петък и обвини прокуратурата за недоизпипване на делата.
В своя доклад, публикуван миналия октомври, Transparency International и Global Witness заявиха, че четири страни от ЕС - Австрия, България, Кипър и Малта - "продават" паспорти на заможни инвеститори, а 12 – предлагат право на жителство.
Испания е на челно място в списъка на страните по броя на издадените визи, а размерът на получените капитали - средно 976 млн. евро годишно.
Общо европейските страни изпомпаха 25 милиарда евро от 6 000 нови граждани и около 100 000 жители през последните 10 години, се казва в доклада на двете НПО.