Европейските социалисти очакваха много по-мащабен план със свеж финансов ресурс. Нетна добавена стойност за икономиката от 315 млрд. евро е трудно постижима. Това заяви лидерът на ПЕС Сергей Станишев по повод на плана Юнкер.
Жан-Клод Юнкер представи пред евродепутатите "Инвестиционен план за Европа", който предвижда да бъдат привлечени 315 млрд. евро инвестиции в следващите три години чрез специален инвестиционен фонд, който ще разполага с капитал от 21 млрд. евро. Повече от 5 години социалистите настояваха, че рестрикциите и бюджетните съкращения не водят до развитие. Едно от основните изисквания за подкрепата им при избирането на Юнкер беше именно съставянето на мащабна публично-частна инвестиционна програма, която да даде тласък на икономиката.
По отношение на представения днес план Станишев коментира: "Новата Комисия спази обещанието си и представи плана в кратки срокове. Положителното е създаването на нов инвестиционен инструмент – Европейски фонд за стратегически инвестиции с капитал от 21 млрд. евро. Този инструмент ще помогне за осъществяването на важни проекти в областта на железопътния транспорт, енергийната ефективност и иновациите. От планираните 315 млрд. евро около 75 млрд. евро ще бъдат инвестирани в малки и средни предприятия".
Станишев изрази притеснението, че инвестициите от 315 млрд. евро са трудно постижими, защото реално фондът ще разполага с едва 21 млрд. евро, като Комисията разчита за всяко инвестирано евро да се привлекат 15 евро частен капитал.
"Социалистите очаквахме много по-мащабен план със свеж финансов ресурс. Нашата амбиция е да се даде възможност за капитализиране на Европейската инвестиционна банка с реални пари, в това число от държавите членки. За това обаче трябва да се дадат гаранции на държавите, че евентуални техни вноски няма да се броят като нов дълг и няма да се отчитат като бюджетни дефицити. Наред с това трябва да се подготвят и много добри проекти като се избегне рискът парите да бъдат инвестирани само в големите икономики."
"Социалистите ще работим за това новият инструмент да не бъде използван само за проекти с директна печалба, а и за такива, чиято възвръщаемост е по-дългосрочна, но спомагат за модернизацията на икономиката. Този план трябва да се изпълнява през следващите 3 години, но смятам, че той трябва да бъде удължен поне до 2020 година, за да осигурим липсващите 700 млрд. евро инвестиции за съживяване на икономиката", коментира в заключение Станишев.
Припомняме, че утре, 27 ноември, предстои вот на недоверие срещу Юнкер, иницииран от групата около Найджъл Фарадж. ПЕС вече обяви, че подкрепя Юнкер, но в светлината на повече социална икономика. Мнозина анализатори свързаха позицията точно с размера на инвестициите, който Юнкер представи официално днес.