На опозиционера Иля Яшин беше отказана регистрация за изборите за местен парламент в Москва, информира РИА Новости. Яшин обяви, че ще обжалва решението на Московската градска избирателна комисия, допълва БГНЕС.
Още: Не само войните: Нова глобална заплаха чука на вратата
Още: Трета украинска атака срещу руските убийци, почернили Суми, пак взривове в Крим
В неделя, 14 юли, около 2500 души протестираха срещу поредицата откази на комисията да регистрира за изборите кандидати на опозицията. Милицията задържа около 25 души на протеста, който беше свикан без позволението на властите.
"Отказахме му, да. Комисията току-що взе решение. Причината за отказа са неточности в подписките на граждани и незаконно възползване от служебно положение", каза Дмитрий Реут, член на комисията.
Яшин написа във Facebook, че ще обжалва недопускането му до избори, което нарече незаконно. "Ще продължим да протестираме", казва той.
Още: Зеленски: Има данни, че Русия е използвала севернокорейска ракета за удара по Киев (СНИМКИ)
Още: Русия атакува Харков, дрон изпепели храм в Белгородска област (ВИДЕО)
Избирателната комисия в Москва твърди, че в подписките, събрани от граждани в полза на Иля Яшин и още редица опозиционери, има пропуски. По закон, ако повече от 10% от подписите са недействителни, подписката се обявява за невалидна. Комисията твърди и, че Яшин е използвал сайта на общинска служба, която ръководи, за политическа агитация, което е незаконно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Великобритания се отказва от идеята да изпрати миротворци в Украйна?
Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия
Иля Яшин и поне още седем опозиционери, на които също беше отказана регистрация, отвръщат, че документите им са изрядни, а недопускането им до изборите е по политически причини.
Яшин е известен като лидер на движението "Солидарност", като той беше част от опозиционната партия "Яблоко", но партията го изключи точно заради създаването на "Солидарност".